środa, 29 sierpnia 2018

Mgły Avalonu - Marion Zimmer Bradley

Email Edytuj post

Mgły Avalonu - Marion Zimmer Bradley


Mgły Avalonu - Marion Zimmer Bradley

Tytuł: Mgły Avalonu
Autor: Marion Zimmer Bradley
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 2018
Liczba stron: 1151

Mgły Avalonu” autorstwa Marion Zimmer Bradley jest książką, która stara się w nieco odmienny sposób podejść do niezwykle popularnych mitów o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Większość osób orientuje się w mniejszym, bądź większym stopniu w legendach arturiańskich. Postać Artura, Merlina, Lancelota czy Morgany są dobrze nam znane, a mityczny miecz Excalibur od razu budzi jakieś skojarzenia. Marion Zimmer Bradley w niezwykle ciekawy sposób podeszła do tych porywających legend, które od wieków poruszają naszą wyobraźnię.

Historia opowiedziana w książce pokazana jest z perspektywy kobiet, które dzierżyły władzę zza kulis. Autorka opisuje również na poły mityczną Wyspę Avalonu, określaną jako Wyspę Kobiet, gdyż miały ją zamieszkiwać urodziwe niewiasty. Avalon określano jako krainę wiecznego życia i wiecznej szczęśliwości, to właśnie tam udał się na wieczny spoczynek król Artur, tam również wedle przekazów ukryto mityczny, Święty Graal. W niniejszej książce poznamy losy Morgiany, która obdarzona darem Wzroku została związana z losem Artura Pendragona, swego brata i kochanka. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisała tę relację u progu ważkich, dziejowych przemian.

Powieść jest doprawdy porywająca i intrygująca. Pomimo dość trudnego początku akcja szybko się rozwija i nie pozwala się nudzić. Nim się spostrzeżemy, zostajemy pochłonięci dalszym biegiem zdarzeń. Cała akcja rozgrywa się w magicznym świecie, gdzie na każdym kroku spotykamy liczne niezwykłości. Poznamy losy króla Artura, Merlina czy Morgiany. Pośród palety różnorodnych bohaterów zarówno dobrych, jak i złych, każdy na pewno będzie mógł wybrać swojego ulubionego. Wielowątkowość fabuły nie pozwala się nudzić ani na chwilę, a autorka dostarcza bardzo mocnych, sugestywnych opisów. Cała historia jest tak wielowątkowa, że koniec na pewno zaskoczy każdego czytelnika.

Książkę „Mgły Avalonu” nie da się zakwalifikować do standardowego fantasy. To powieść bardzo otwarta, z nowym, świeżym podejściem do legend arturiańskich. Autorka świetnie wyważyła wątki z legend, dodatkowo wplatając wiele własnych prywatnych przemyśleń i pomysłów. Całość wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i z pewnością jeszcze nie raz do niej powrócę. Jednak najważniejszym plusem książki jest wszechobecny element realizmu i doskonałe odwzorowanie świata przedstawionego. Z każdą następną stroną zostajemy wciągnięci mocniej w magiczny świat, z którego nie sposób się uwolnić. Próżno w niej szukać utartych schematów, Marion Zimmer Bradley serwuje nam kawał niezłej fantasy, która została w dużej mierze oparta na wielu materiałach źródłowych. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka
5 komentarzy
Unknown pisze...

Książka jak najbardziej dla mnie :D

Unknown pisze...

w wolnej chwili przeczytam

Unknown pisze...

Zapowiada się ciekawie.

Unknown pisze...

Bombowa okładka!

Unknown pisze...

Jestem w trakcie czytania i jak najbardziej mogę ją polecić:).