środa, 8 listopada 2017

H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata - Howard Phillips Lovecraft, Tanabe Gou

Email Edytuj post

H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata - Howard Phillips Lovecraft, Tanabe Gou


H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata - Howard Phillips Lovecraft, Tanabe Gou

Tytuł: H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata
Autor: Howard Phillips Lovecraft, Tanabe Gou
Seria: Mangowy Lovecraft
Wydawnictwo: Studio JG
Data wydania: 28 kwietnia 2017
Liczba stron: 172


„H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata” jest mangową adaptacją jednego z najbardziej znanych opowiadań Samotnika z Providence. Komiks jest charakterystycznie ilustrowany, świetnie oddający klimat opowiadania. Surowa czerń i biel przemawia do czytelnika i potrafi wzbudzić u niego pierwotną, przedwieczną grozę. Historia została opowiedziana w posępnym stylu, gdzie strach i nieznane czai się w mroku.

Jedna z urodzajnych i dobrze prosperujących ziem Arkham została pewnego feralnego dnia nawiedzona przez tajemniczy meteoryt z przepastnych czeluści kosmosu. Obmierzły obiekt uderzył w farmę rolnika Nahuma i jego rodziny. Od tego czasu prężnie prosperujące gospodarstwo zaczęło popadać w ruinę, a jego mieszkańcy szybko chorować. Naukowcy nie mogli dojść do zgodności, czym tak naprawdę jest ten tajemniczy meteoryt, który w żaden sposób nie przypominał żadnego wcześniej im znanego. Jednak następstwa jego bluźnierczej obecności zmieniły urodzajną onegdaj krainę w gnijące, przeklęte truchło.

Proza Lovecrafta w mangowej wersji jak najbardziej przypadła mi do gustu i świetnie bawiłem się podczas lektury. Niniejszy komiks w wydaniu japońskim świetnie oddał mrok i grozę stworzony przez autora, wciągając coraz mocniej, z każdą przewróconą stroną. Kreska jest wyrazista, a kadry potrafią mocno wpłynąć na wyobraźnię czytelnika. Komiks pomimo czerni i bieli świetnie potrafi przekazać fabułę opowiadania, sprawiając tym samym ogromną frajdę z lektury. Całość wypada nad wyraz porządnie i z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po mangowe adaptacje Tanabe Gou.

„H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata” jest pozycją ciekawą, wciągającą w mroczny i plugawy świat przedwiecznej grozy. Tłumaczenie jest jak zwykle znakomite, stworzone na podstawie fenomenalnego przekładu Macieja Płazy, oddające w punkt całą głębię Mitologii Cthulhu. Samo opowiadanie Lovecrafta również zachwyca złożonością i bogactwem przekazu od pierwszej do ostatniej strony. Mangowa adaptacja Tanabe Gou w europejskim stylu oddaje kunszt Samotnika z Providence i powinna jak najbardziej przypaść do gustu fanom jego twórczości. Warto!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania komiksu serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Studio JG:

Studio JG
5 komentarzy
Michał Anioł pisze...

Polecam wszystkim, warto.

Unknown pisze...

Muszę ją mieć!

Gerroor Ged pisze...

Oby więcej taki pozycji. :D

Unknown pisze...

Uwielbiam opowiadania autora, więc nie omieszkam sięgnąć po ten komiks:).

Unknown pisze...

Wyborny!polecam:].