sobota, 12 sierpnia 2017

Abara: Żebra - Tsutomu Nihei

Email Edytuj post

Abara: Żebra - Tsutomu Nihei


Abara: Żebra - Tsutomu Nihei

Tytuł: Abara: Żebra
Autor: Tsutomu Nihei
Seria: Mega Manga
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Data wydania: 25 września 2014
Liczba stron: 420


„Abara: Żebra” jest mroczną, mangową wizją autorstwa Tsutomu Niheia, która wciąga dogłębnie w przerażający, dystopijny świat. Autor przedstawia nam pełen tajemnic i grozy wszechświat, który wypełniony jest po same brzegi wieloma przesłaniami i ukrytymi prawdami. Nihei jest mangaką tworzącym monumentalne, cyklopowe wizje, przepełnione depresyjnym klimatem, krwawymi scenami i brutalnością. Wejście w świat Abary nie jest łatwe i wymaga sporego wysiłku, aby go pojąć, jednak moim zdaniem jak najbardziej warto. Choć wizja ta jest na tyle groźna i przytłaczająca, że sięgnięcie po groteskowy świat przyszłości Nihei'a może na dobre odbić się na Waszych psychikach...

Mroczne, obmierzłe miasto wypełnione jest przerażonymi i chorymi ludźmi. Tuż nad nim górują dwie ogromne budowle bytujące tam od niepamiętnych czasów. Mieszkańcy tego zapomnianego przez Boga miejsca już zapomnieli, kto je zbudował i w jakim celu. Wiadomo jedynie, że w jednej z tych monumentalnych brył został pochowany jeden z dawnych królów (dokładnie tak samo, jak w piramidach egipskich, które również wykorzystywane były w celach pochówku władców, lecz nie wiadomo, dokładnie w jakim celu zostały zbudowane). Pewnego dnia ku przerażeniu mieszkańców, jeden z nich przemienia się w straszliwego, pałającego chęcią mordu potwora, „białego pustelniaka". Bestia zaczyna mordować bezbronnych ludzi i zdaje się nie do powstrzymania. Niespodziewanie pojawia się obrońca, kolejny potwór zwany „czarnym pustelniakiem". Czy uda mu się położyć kres odwiecznemu horrorowi, który nawiedza to miasto?

Manga charakteryzuje się mrocznymi kadrami i niepowtarzalnymi rysunkami. Tsutomu Nihei posiada kreskę nie do podrobienia i od razu można rozpoznać jego groteskowe, pełne grozy prace. Główny bohater, Denji Kudou, jest człowiekiem potrafiącym przemienić się w chronioną pancerzem istotę, „czarnego pustelniaka”, potwora podobnego do tych, z którymi przyszło mu walczyć. Chłopak jest ciekawą postacią i śledziłem z zapartym tchem jego losy od pierwszej do ostatniej strony. Przerażające miasto pełne ogromnych bloków i rur, potrafi przestraszyć już samym wyglądem. Jakby tego było mało, co i rusz jest nawiedzane przez ogromne, bezlitosne potwory, które bez skrupułów równają je z ziemią. Rysunki to istny majstersztyk, dokładne, mroczne, a jednocześnie niepowtarzalne. Wątki fabularne nie są nazbyt rozbudowane, jednak na tyle dokładne, że czytelnik jest w stanie rozeznać się w całej historii. Sceny walk są nieco chaotyczne, brudne, miejscami niechlujne, jednak nie przeszkadzało mi to w najmniejszym stopniu w odbiorze całości. Oryginalny i ponury świat, niesztampowi bohaterowie i porywająca historia sprawia, że jak najbardziej zasługuje na to, aby ją poznać.

„Abara: Żebra” niezwykle przypadła mi do gustu i sprawiła, że z ogromną ochotą sięgnę po kolejne prace tego autora. Tsutomu Nihei tworzy mangi epickie i monumentalne, które porażają niepokojącym klimatem i złożonością przekazu. Dialogi są zdawkowe, jednak tak skonstruowane, że czytelnik dostaje wszelkie, potrzebne informacje. Aby w pełni poznać tę mangę, należy analizować wszystkie kadry, po kolei. Rysunki, nastrój czy szaleńcze pojedynki są w tym komiksie na jak najwyższym poziomie, sprawiając ogromną frajdę z lektury. Super byłoby zobaczyć tę mangę w formie artbooka, choć i tak jest rewelacyjna. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tegoż komiksu serdecznie dziękuję
Sklepowi kolekcjonerskiemu Inuki.pl:

inuki.pl
7 komentarzy
Unknown pisze...

Nihei tworzy bardzo klimatyczne mangi, Abara również trzyma poziom :).

Unknown pisze...

Manga jak najbardziej dla mnie.

Unknown pisze...

Lubię mroczne komiksy, może ten akurat mi się spodoba.

Unknown pisze...

Mang czytuje raczej mało, choć ta jest godna uwagi... i ma, aż 400 stron!:D

Unknown pisze...

Rewelacyjne okładka.

Unknown pisze...

Pędzę do księgarni po ten komiks! Jest obłędny ;].

Unknown pisze...

Super rysunki, a fabuła również zachęca i te pustelniaki ^^.