poniedziałek, 27 marca 2017

Opowiadania zebrane. Tom 2 - Frank Herbert

Email Edytuj post

Opowiadania zebrane. Tom 2 - Frank Herbert


Opowiadania zebrane. Tom 2 - Frank Herbert

Tytuł: Opowiadania zebrane. Tom 2
Autor: Frank Herbert
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 17 stycznia 2017
Liczba stron: 528


„Wytrwać w tej pracy pomagało mi przeświadczenie, że mój trud może być przydatny dla innych osób, które pragną się poświęcić pisarstwu”. - ze wstępu, Frank Herbert.

„Opowiadania zebrane. Tom 2” po raz kolejny zabiera nas w głąb krótszych form autorstwa Franka Herberta. Jest to pierwszy tego rodzaju zbiór w naszym kraju. Autor „Diuny” do swojego dorobku zaliczyć może również, aż ponad czterdzieści utworów, które przyjdzie nam poznać w pierwszym i drugim tomie „Opowiadań zebranych". Herbert stał się jednym z największych mistrzów fantastyki naukowej, znany głównie z „Kronik Diuny” posiada w swoim dorobku pisarskim teksty równie barwne i ciekawe. Pozycja ta oddaje w ręce czytelników utwory niezwykle zróżnicowane pod względem przedstawionych pomysłów, jak również poruszanych zagadnień.

Opowiadania zebrane w tym zbiorze łączy niebywała uniwersalność i poruszanie wiele dylematów moralnych, jak i egzystencjalnych. Frank Herbert potrafi jak nikt inny przedstawić wiele problemów, z którymi musi borykać się ludzkość, wizje autora są niejednokrotnie mroczne i prorocze zarazem. Science-fiction w wydaniu Herberta zawiera motywy psychologii, filozofii, religii oraz oczywiście szeroko pojętej technologii. Opowiadania potrafią zaciekawić i zmusić do refleksji, a autor zadaje wiele pytań, pozostawiając niejednoznaczne odpowiedzi.

Pierwszy, jak i drugi tom „Opowiadań zebranych” sprawił, że wsiąknąłem w niebanalne historie, które pokazują zaskakujące i przerażające wizje przyszłości. Proza Herberta porusza wiele tematów, kreując jednocześnie barwne i wielowymiarowe światy. Historie opisywane przez autora rozgrywają się zarówno na Ziemi, jak i innych, niesamowitych światach. Całość została napisana językiem barwnym i ciekawym, dlatego książkę przeczytałem w błyskawicznym tempie. Podczas lektury możemy wsiąknąć dogłębnie w niesztampowe i wielowymiarowe historie.

„Opowiadania zebrane. Tom 2” jak najbardziej mnie nie zawiódł i dostałem to, czego oczekiwałem. Książka zawiera dopracowane opowiadania, które są różnorodne i znakomicie napisane. Herbert potrafi zaskakiwać pomysłowością i doszlifowanym językiem. Autor dzięki tym krótkim formom pokazuje, że posiada oprócz „Diuny” wiele znakomitych pomysłów, które potrafią równie mocno szokować i zaskakiwać. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
7 komentarzy
Cresto Mix pisze...

Pierwszy tom był ciekawy. Ten również przeczytam.

Yuri Ossaka pisze...

Ciekawa pozycja.

Unknown pisze...

z przyjemnością przeczytam

Unknown pisze...

Oby więcej takich książek na naszym rynku.

Unknown pisze...

Te opowiadania to prawdziwy klasyk. Świetne wydanie :)

Unknown pisze...

chętnie po nią sięgnę.

Projekt: Książka pisze...

Uwielbiam Herberta, a 'Diuna' to według mnie jedna z najlepszych pozycji s-f:) jestem po pierwszym tomie 'Opowiadań zebranych' i już nie mogę się doczekać, jak sięgnę po kolejny:)
pozdrawiam