wtorek, 28 marca 2017

Legion - Brandon Sanderson

Email Edytuj post

Legion - Brandon Sanderson


Legion - Brandon Sanderson

Tytuł: Legionn
Autor: Brandon Sanderson
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 15 marca 2017
Liczba stron: 208


„Legion” jest kolejną książką spod pióra Brandona Sandersona, która wciąga w magiczny i niesztampowy świat. W skład tej pozycji wchodzą dwa teksty, które zostały połączone postacią głównego bohatera. Nowela „Legion” i krótka powieść „Pod skórą” opowiada o losach Stephena Leedsa, mężczyzny, który potrafi w ciągu zaledwie paru godzin doszlifować do perfekcji dowolną umiejętność. Sanderson jak zwykle wplata w tło swych opowieści niekonwencjonalne, magiczne moce, sprawiając tym samym, że od lektury wręcz nie sposób się oderwać. Stephen Leeds jest jak najbardziej poczytalny, jedynie jego halucynacje są wariackie.

Stephen Leeds ma zdolności jedyne w swoim rodzaju, w przeciągu zaledwie paru dni potrafi nauczyć się każdej dziedziny czy zawodu. Jego umiejętności posiadają jednak pewien mankament, aby zmieścić całą potrzebną wiedzę, Stephen tworzy wyobrażone postacie, które nazywa aspektami. Dzięki aspektom jest w stanie pomieścić i używać nowych umiejętności, jednak jego aspekty potrafią żyć własnym życiem, co doprowadza do wielu miejscami przezabawnych sytuacji. Gdy pewna firma zleca wykonanie arcytrudnego zadania, Leeds znów musi nauczyć się nowych umiejętności. Mężczyzna będzie musiał odzyskać skradziony sprzęt, aparat wykorzystywany do robienia zdjęć przeszłości.

Przygody Stephena Leedsa potrafią zaciekawić i czyta się o nich z przyjemnością. Jak zwykle teksty Sandersona trzymają poziom, fabuła wciąga, bohaterowie zaciekawiają, a pomysł z aspektami jest oryginalny i dodaje całości wyjątkowego smaczku. Książka jest swojego rodzaju połączeniem kryminału z powieścią s-f, co mi osobiście jak najbardziej przypadło do gustu. Postać Stephena również mi się spodobała i czytałem o jego losach z dużą ciekawością, od pierwszej do ostatniej strony. Zakończenie potrafi zaskoczyć, sprawiając, że mamy ochotę na dalszy ciąg przygód głównego bohatera i jego aspektów.

Niewielkie wymiary książki sprawiają, że przeczytamy ją w dość szybkim tempie. Świetnie bawiłem się podczas czytania i jak najbardziej nie żałuję czasu poświęconego historii Stephena Leedsa. Tym razem Sanderson oddał w ręce czytelników pozycję krótszą, jednak nie mniej ciekawą. Akcja mknie w szybkim tempie, intryga jest wszechobecna, a zwariowane aspekty potrafią nie raz zaskoczyć. Pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników twórczości autora oraz fanów niesztampowej fantastyki. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
8 komentarzy
Unknown pisze...

Sanderson jak zwykle trzyma wysoki poziom :).

Unknown pisze...

W miarę możliwości sięgnę.

Unknown pisze...

Przeczytane i godne polecenia ;].

Unknown pisze...

Ciekawa recenzja, a książka również zachęca.

Unknown pisze...

Widzę, że książka warta uwagi. Nie miałam jeszcze przyjemności czytać książek autora, ale chyba pora to zmienić;p

Cresto Mix pisze...

Przeczytaj, warto!:D

Unknown pisze...

Wolę dłuższe formy Sandersona, ale z ciekawości się zapoznam.

Galaktyczny Druciarz pisze...

Bardzo lubię połączenie fantastyki i kryminału. Chciałem przeczytać w końcu coś Sandersona, ale niekoniecznie klasyczna fantasy. Gdzieś chyba czytałem, że jest ciąg dalszy Legionu.