środa, 30 listopada 2016

Grawitacja (2013)

Email Edytuj post

Grawitacja (2013)


Grawitacja

Tytuł: Grawitacja
Reżyser: Alfonso Cuarón
Obsada: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris
Dystrybutor: Galapagos
Data wydania: 7 marca 2014
Czas trwania (min.): 87 min.
Nośnik: DVD


„Grawitacja” w reżyserii Alfonso Cuarona zabiera nas w niebezpieczną i przerażającą kosmiczną podróż. Jest to rasowe kino akcji, które czerpie z najlepszych klasyków kina science fiction. Monumentalne dzieło Alfonso Cuarona potrafi miejscami naprawdę przestraszyć i sprawić, że dreszcz niepokoju przebiegnie nam po plecach. Historia pary astronautów dryfujących w przestrzeni kosmicznej z powodu uszkodzenia wahadłowca została zrealizowana z dużym rozmachem i polotem. „Grawitacja” to prawdziwe widowisko okraszone wspaniałą grą aktorską George'a Clooney'a i Sandry Bullock. Hit 2013 roku, nominowany do Złotych Globów potrafi trzymać widza w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty!

Z pozoru rutynowa naprawa przestarzałego Teleskopu Kosmicznego, przy której mieli uczestniczyć Dr Stone (Sandra Bullock) i Mat Kowalsky (George Clooney) miała przebiegać bez przeszkód. Niespodziewanie podczas pracy naukowcy zostali zaatakowani przez dryfujące w przestrzeni kosmicznej szczątki rosyjskiego satelity. Sytuacja zrobiła się nieciekawa i Dr Stone znalazła się w pułapce bez wyjścia, dryfując bez celu w próżni kosmicznej. Astronauci nie mogąc liczyć na użycie swojej stacji ani otrzymania pomocy, muszą szukać innych sposobów, aby wrócić na Ziemię i ocalić swoje życie.

Film trzyma w napięciu, a dzięki ekskluzywnemu wydaniu seans to prawdziwa przyjemność. Historia astronautów przepełniona jest mocnymi scenami niczym z rasowego dreszczowca. Cuaron spisał się na medal i oddał w ręce widzów film, który potrafi złapać za serce i dostarczyć sporą dawkę adrenaliny. Rozrywanie wahadłowca i kapsuł ratunkowych na strzępy budzi skrajne uczucia i sprawia, że film nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Bohaterowie nie mają lekko i na każdym kroku muszą stawić czoła coraz większym wyzwaniom. Nie nudziłem się ani przez moment podczas oglądania i z zapartym tchem śledziłem dalsze losy bohaterów. Pod względem audiowizualnym produkcja prezentuje się nad wyraz dobrze, sprawiając, że klaustrofobiczna groza potrafi wzbudzić miejscami paniczny lęk.

„Grawitacja” jest pozycją jak najbardziej udaną i godną uwagi. Ujęcia z pierwszo-, jak i trzecioosobowej perspektywy wypadają nieźle, oprawa muzyczna cieszy ucho, miejscami tworząc naprawdę klimatyczną atmosferę. Postać Dr Stone czy Mata Kowalsky'ego potrafią wzbudzić sympatię i zaciekawiają swoimi burzliwymi losami. Całość wypada jak najbardziej na plus i z pewnością przy okazji sięgnę po kolejne pozycje Alfonso Cuarona, gdyż stwierdzam, że jak najbardziej warto. Subtelny i psychodeliczny dramat z elementami horroru dziejący się na okołoziemskiej orbicie potrafi przekazać ogrom i grozę niezmierzonej, kosmicznej próżni.

Galapagos
8 komentarzy
Unknown pisze...

Ciekawy film, chętnie obejrzę :).

Unknown pisze...

Interesująco się zapowiada.

Unknown pisze...

Lubię SF więc sięgnę.

Unknown pisze...

Zatem kolejny film czeka w kolejce do oglądania ;p.

Unknown pisze...

Ciekawy, a napięcie trzyma do samego końca.

Ciacho pisze...

Według mnie dobra i tyle. Nie rozumiem zachwytów, bo widziałem lepsze filmy o podobnym klimacie. Polecam "Moon" z Rockwellem z 2009 roku - kapitalny jest.

DarkLight pisze...

Mi osobiście Grawitacja bardziej się podoba od Moon ;p

Ciacho pisze...

A Interstellar? :)