środa, 26 października 2016

Sisi. Samowolna cesarzowa - Allison Pataki

Email Edytuj post

Sisi. Samowolna cesarzowa - Allison Pataki


Sisi. Samowolna cesarzowa - Allison Pataki

Tytuł: Sisi. Samowolna cesarzowa
Autor: Allison Pataki
Cykl: Sisi (tom 2)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 12 października 2016
Liczba stron: 384


Dwór Habsburgów toczony jest przez liczne spiski i intrygi, a walka o władzę i majątki odbywa się bez najmniejszych skrupułów. W tym bezlitosnym chaosie przyszło żyć i walczyć o przetrwanie pewnej władczyni. Elżbieta cesarzowa Austro-Węgier, zwana przez niektórych Sisi musi zmagać się z wieloma trudnościami i knowaniami ze strony członków rodziny królewskiej. Liczne kłody rzucane pod jej nogi sprawiają jednak, że staje się silniejsza i nie zamierza podawać się tak łatwo. Piękna, młoda kobieta podbiła serce cesarza Franciszka Józefa i urodziła mu czworo dzieci. Władczyni przez niektórych poddanych kochana, a przez niektórych nienawidzona zapisała się wyraźnie na kartach historii. Niniejsza książka opisuje jej dalsze dzieje.

Sisi z niedoświadczonej i łatwowiernej dziewczyny stała się pewną siebie, zaradną i zdecydowaną kobietą. Urodziła następcę tronu, dzięki czemu mogła w większym stopniu wywierać większe naciski na tron Habsburgów. Na Wiedeńskich salonach nikomu nie można ufać i niezwykle łatwo można powiedzieć o jedno słowo za wiele, które niejednokrotnie kosztuje utratę tak ciężko zdobytej władzy. Cesarzowa Austro-Węgier sprawdza się w swojej roli znakomicie i wszystko wskazuje na to, że tak będzie dalej. Są jednak na dworze osoby, które czekają tylko na to, aż powinie się jej noga i popełni jakiś błąd. Błąd, który odsunie ją od władzy raz na zawsze.

Allison Pataki oddała w ręce czytelników powieść wiarygodną, którą czyta się bardzo dobrze. Autorka prześledziła wiele materiałów źródłowych, które szeroko wykorzystała przy pisaniu tej książki. Realia tamtych czasów zostały oddane wiernie, o których czyta się z dużą ciekawością. Postać Sisi przekonała mnie i została ukazana wiarygodnie z krwi i kości. Dwór Habsburgów obfituje w liczne spiski i knowania, dzięki czemu całość czyta się niezwykle szybko i ciekawie. Historia o kobiecie posiadającej potężną władzę i pieniądze, która i tak nie uniknęła starości i śmierci swoich bliskich. Zakończenie książki daje wiele do myślenia, pokazując jak nieuchronny i bezlitosny jest los. Nawet jeżeli posiada się największe bogactwa tego świata.

„Sisi. Samowolna cesarzowa” jest powieścią bardzo udaną, którą przeczytałem z dużą przyjemnością. Pierwszoosobowa narracja sprawdziła się w przypadku tej książki i pozwoliła lepiej poznać, postać nieustępliwej cesarzowej. Postać córki Walerii również zaciekawia, pokazując jak Elżbieta, w różny sposób podchodziła do swoich dzieci. Całość pisana jest językiem barwnym i bogatym, dzięki czemu książkę ukończyłem w dość szybkim tempie. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książki spod pióra autorki, gdyż stwierdzam, że na prawdę warto.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu HarperCollins Polska:

Wydawnictwo  Harper Collins
4 komentarze
Neris Iko pisze...

Wydaje się być godna uwagi:) Chętnie przeczytam.

Zakrecona pisze...

chętnie przeczytam.

Madziak M.S. pisze...

Powieść o historii Austro-Węgier! Koniecznie muszę ją mieć.

Madzi Aczek pisze...

Ładna okładka:).