czwartek, 3 grudnia 2015

Agenda 21 - Glenn Beck, Harriet Parke

Email Edytuj post

Agenda 21 - Glenn Beck, Harriet Parke


Agenda 21 - Glenn Beck, Harriet Parke

Tytuł: Agenda 21
Autor: Glenn Beck, Harriet Parke
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 14 września 2015
Liczba stron: 335


"Agenda 21" to powieść przedstawiająca wizję przyszłości, opierająca się na autentycznym dokumencie o nazwie Agenda 21. Dokument, który został przyjęty na konferencji "Środowiska i Rozwoju" z inicjatywy ONZ, z pozoru ma pomóc w ochronie środowiska. Lecz w efekcie może prowadzić, do czegoś zupełnie odwrotnego. Może prowadzić do sytuacji gdzie przyroda może być bardziej chroniona niż ludzkie życie...

Ameryka przestaje istnieć i w jej miejsce pojawia się Republika. Dzięki rozporządzeniu ONZ o wprowadzeniu programu pod nazwą Agenda 21, nie ma już wolności. O wszelakich działaniach decydują teraz Spolegliwi. Obywatele Republiki muszą dbać o wytwarzanie ekologicznej energii i prowadzić monotonne, podporządkowane władzom życie. Ludzie żyjący w tym świecie trzymają głowy spuszczone i nie podnoszą wzroku aby nie zwracać na siebie zbytniej uwagi władz. Poznajemy osiemnastoletnią Emmeline, która pod kontrolą Zarządu Spolegliwości przyjmuje mężczyzn do odbycia z nią intymnego kontaktu. Gdy dochodzi do brutalnego incydentu Emmeline doznaje szoku. Jej matka zostaje zabrana przez aparat państwa. Zaczyna dostrzegać absurdalność i brutalność świata, w którym przyszło jej żyć. Ma już dość narzucanych zasad przez Agendę 21, ma już dość Republiki. Postanawia stanąć do walki.

Powieść po mimo tego, że nastawiona jest raczej jako książka młodzieżowa, zadaje wiele intrygujących pytań. Doskonale łączy w sobie elementy sensacyjne z science-fiction najwyższych lotów. Pisana jest barwnym i ciekawym językiem, a jej bohaterowie przekonują czytelnika z każdą przewróconą stroną. Odnajdziemy tu także elementy thrillera, a fabuła pędzi w szybkim tempie sprawiając, że lekturę wręcz się pochłania. Mroczny, ponury świat wyłania się ze stron wciągając czytelnika. Główna bohaterka jest postacią mocną i ciekawą, sprawiającą, że czym dalej czytamy o jej losach tym bardziej lektura nas wciąga. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie, nie zawiodłam się ani przez moment. Książka zadaje pytania o granice kontroli przez aparat państwa oraz na ile powinniśmy dbać o ochronę środowiska. Czy cena utraty własnego dziecka lub partnera jest warta ratowania świata?

"Agenda 21" jest swego rodzaju manifestem, połączeniem bardzo wielu gatunków, sprawiając, że mamy do czynienia z pozycją nietuzinkową. Mocna i dosadna, potrafiąca na prawdę dać do myślenia. Glenn Beck i Harriet Parke odwalili kawał dobrej roboty podczas pisania tej książki. Pozycja ta potrafi nie raz zaskoczyć, wywracając domysły do góry nogami. Wyobraźnia czytelnika zostaje niezwykle wyostrzona, a doznania podczas czytania sięgają zenitu. Lektura zostawia po sobie ślad na długo i materiał do przemyśleń. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
4 komentarze
Sylwia W. pisze...

Mnie się książka bardzo spodobała, czegoś takiego od dawna potrzebowałam, serdecznie każdemu polecam.

Unknown pisze...

Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale chętnie przeczytam. Może mi się spodoba :)

Unknown pisze...

Sama nie wiem...może się kiedyś za nią zabiorę.

Unknown pisze...

Z pewnością w niedługim czasie zabiorę się za jej lekturę ;]