piątek, 11 września 2015

Kakao - Phil Walker-Harding

Email Edytuj post

Kakao - Phil Walker-Harding


Kakao

Tytuł: Kakao
Projektant: Phil Walker-Harding
Wydawnictwo: G3
Gatunek: gry planszowe
Rodzaj gry: strategiczne, kafelkowe
Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: 120 minut


"Kakao" jest jednym z największych bogactw, o które toczą się zaciekłe plemienne boje. Staramy się aby nasze plemię odniosło zwycięstwo i opanowało rynek handlu kakaem. W środku pudełka znajdziemy praktyczną wypraskę, dzięki której wszystkie elementy potrzebne do rozgrywki mają swoje miejsce, a jest ich całkiem sporo. Do rozgrywki wykorzystamy na przykład drewniane owoce kakaowca, pionki nosiwodów, kafle dżungli, pracowników, żetony słońca, cztery plansze oraz monety. Dzięki tym starannie wykonanym elementom będziemy mogli przenieść się do emocjonującego świata, którym rządzi to nasiono o niemal magicznych właściwościach.

Kakao

Dostajemy w swoje ręce grę kafelkową, która polegać będzie na budowie dżungli oraz zbieraniu owoców kakaowca. Aby tego dokonać będziemy musieli zbierać owoce, zdobywać wodę i na sam koniec sprzedawać owocne naszej ciężkiej pracy na rynkach. Kafelki występują w dwóch rodzajach, z dżunglą oraz wioskami, które będą wykładane na wzór szachownicy. Mechanika jak i instrukcja są przejrzyste i nawet mało zaawansowani gracze powinni sobie poradzić. Dużą rolę odgrywa tu strategia i taktyczne myślenie. Celem rozgrywki jest zdobycie większej ilości złota niż pozostali gracze. Mamy do dyspozycji kilka ścieżek do osiągnięcia wygranej i to od nas zależy, którą obierzemy. Podróż po rozgrywce odbywa się dzięki wykładaniu kafelków oraz rozmieszczaniu na nich pracowników. Jeżeli podczas swojej tury wydostaniemy się poza dżunglę to po prostu przedłużamy ją kafelkami ze wspólnej puli. Jednak trzeba uważać, aby takim ruchem nie wyświadczyć innym graczom sporej przysługi. Ważnym elementem podczas rozgrywki jest również ilość wody, która występuje w bardzo ograniczonych ilościach. Brak, której może spowodować stratę złota oraz niechybną przegraną gry. Rozgrywka daje nam wiele możliwości i wariantów osiągnięcia wygranej przez co po mimo wielu partii ciągle cieszy i emocjonuje.

Kakao

"Kakao" jest dopracowaną grą strategiczną w ładnym wydaniu z dopracowanymi grafikami. Mechanika gry jest prosta i zaledwie w kilka chwil można wytłumaczyć zasady innym graczom. Rozgrywka jest dynamiczna dzięki krótkim turom, co dodaje emocji. Zdobycie jak największej ilości owoców kakaowca nie jest takiej proste jak by się mogło z pozoru wydawać. Trzeba się przy tym wiele napracować aby inni gracze nie sprzątnęli nam z przed nosa najlepszych interesów. Gra nadaje się dla młodszych jak i starszych graczy potrafiąc przyciągnąć do rozgrywki na dłuższy czas. Element rywalizacji jest dość duży co wzmaga emocje i chęć kolejnych partii. Żyłka do biznesu jak najbardziej wskazana. Gra jest prosta, szybka posiadająca tak skonstruowaną mechanikę, że każdy może znaleźć swój sposób, którym chce dojść do wygranej. "Kakao" dostarcza rozrywki w lekki sposób uruchamiając przy tym szare komórki graczy, co jawi się jako pozycja idealna na miłe spędzenie czasu. Serdecznie polecam.

Zawartość pudełka:
44 kafle pracowników
4 pionki nosiwodów
4 plansze wiosek
28 kafli dżungli
20 owoców kakaowca
12 żetonów Słońca
48 złotych monet
Instrukcja

Za możliwość zagrania i zrecenzowania tejże gry serdecznie dziękuję
Wydawnictwu G3
Wydawnictwo G3
4 komentarze
Unknown pisze...

W sam raz dla mojej pociechy, która uwielbia takie kolorowe gry^^

Unknown pisze...

Czeka na swoją kolej...

Unknown pisze...

partia już rozegrana, wszyscy członkowie rodziny bardzo zadowoleni :)

Unknown pisze...

Doskonale sprawdza się również na imprezy.