niedziela, 27 września 2015

Błagam, tylko nie profesor - Janusz Odrowąż-Pieniążek

Email Edytuj post

Błagam, tylko nie profesor - Janusz Odrowąż-Pieniążek


Błagam, tylko nie profesor - Janusz Odrowąż-Pieniążek

Tytuł: Błagam, tylko nie profesor
Autor: Janusz Odrowąż-Pieniążek
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 12 maja 2015
Liczba stron: 280


"Błagam, tylko nie profesor" to tom wspomnień wydany przez wydawnictwo Iskry, wieloletniego dyrektora Muzeum Literatury, Janusza Odrowąż-Pieniążka. W książce autor przedstawia nam wspomnienia o znajomych, przyjaciołach, z którymi dzielił życie. Los splótł jego drogi z wielkimi pisarzami, naukowcami, politykami i artystami. Przedstawia nam swoje przemyślenia i refleksje z niepowtarzalnym poczuciem humoru. Opowiada między innymi o Juliuszu Wiktorze Gomulickim, Witoldzie Gombrowiczu, Zygmuncie Mycielskim czy Czesławie Miłoszu. Jest to pozycja pokazująca bogate życie autora i innych wielkich, znamienitych ludzi, z którymi połączył go los.

Janusz Odrowąż-Pieniążek z wrodzonej skromności, w niniejszej publikacji większość tekstu poświęcił swoim znajomym i przyjaciołom, niż własnej osobie. Czym w własnej biografii czyni siebie jako osobę drugoplanową. Autor opisuje miejsca, w których przebywał oraz ludzi jakich tam spotkał i tym właśnie osobom poświęca najwięcej miejsca w swojej książce. Licznym rozmowom, które z nimi przeprowadził z dużą dawką humoru i sympatii. W niniejszej pozycji poznamy choćby Paulo Cazina, Gombrowicza, Kisielewskiego czy Maje Berezowską. Janusz Odrowąż-Pieniążek znał wielu znamienitych twórców i obficie dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami, a posiada ich nie mało. Autor wspomina również o walce o upamiętnienie miejsca bitwy pod Płowcami, co zasługuje na szczególne uznanie. W książce umieszczone są również liczne spotkania z Czesławem Miłoszem, które potrafią na prawdę wciągnąć.

"Błagam, tylko nie profesor" jest książką bogatą, ciekawą i zawierającą wiele interesujących rozmów i anegdot. Dzięki tej pozycji możemy się dowiedzieć o wiele więcej o znanych i cenionych polakach. Autor jest człowiekiem niezwykle skromnym, z niezwykłym poczuciem humoru. Janusz Odrowąż-Pieniążek od lat walczył o zachowanie dziedzictwa literackiego, wpajając kolejnym pokoleniom miłość do polskich lektur. Zagorzały miłośnik fajki również i w tej pozycji potrafi oczarować czytelnika. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry

Wydawnictwo Iskry
5 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Przeczytałem, polecam.

Unknown pisze...

Nie czytałem książek tego autora, ale może ta będzie pierwsza :).

Unknown pisze...

Bardzo fajna książka, jak wpadnie mi w ręce na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Lubię biografie więc może się skuszę.

Anne Heronton pisze...

Zapoznam się z tą pozycją z przyjemnością, bardzo ciekawa recenzja.