środa, 5 listopada 2014

Warren Ellis - Wzorzec zbrodni

Email Edytuj post

 Warren Ellis - Wzorzec zbrodni


Warren Ellis - Wzorzec zbrodni

Autor: Warren Ellis
Tytuły: Wzorzec zbrodni
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 4 października 2014
Liczba stron: 296
Ocena: 5/6

„Wzorzec zbrodni” to książka kryminalno-sensacyjna, dosadnie napisana z wartką akcją i mocnymi dialogami. Zapewnia szybsze bicie serca, nuda podczas czytania na pewno nie grozi. Atmosfera miasta została nakreślona mrocznie, przytłaczająco, pokazując, że nie wszystko jest takie kolorowe jak się z pozoru wydaje. Pod warstwą lukru znajduje się prawdziwe życie miasta, brutalne, nieprzewidywalne i straszne. Dla tego niepowtarzalnego klimatu warto zapoznać się z tą pozycją, bo autor spisał się znakomicie w ukazywaniu bezlitosnego życia ulicy. 

John Tallow jest samotnikiem, nonszalanckim, cynicznym i nieprzewidywalnym, a na dodatek jest policjantem. Jest osobą nieobliczalną, niezrównoważoną z zamiłowaniem do drobiazgowości w najmniejszych nawet szczegółach. To właśnie te cechy charakteru sprowadzą na niego kłopoty, kolejna sprawa, którą przyjdzie mu rozwikłać napyta mu niezłych problemów. Drążenie sprawy na wszystkie strony jest jak najbardziej w stylu Tallowa. Gdy przychodzi do kolejnej zwykłej interwencji u kolejnego czubka, który biega nago po klatce schodowej, John zaczyna wyczuwać, że coś tu nie gra. Zaczyna węszyć głębiej i dociera do niezwykle cuchnącej sprawy, gdy wnika w nią coraz głębiej spostrzega coś czego nie powinien był odkryć. Nowojorscy policjanci zaczynają czuć się niepewnie i z niecierpliwością i strachem patrzą jak John Tallow dociera do coraz to nowych faktów. Czy zdąży rozwikłać całą sprawę zanim ktoś pozbawi go życia, za tą jego maniakalną drobiazgowość.

Warren Ellis oddał w nasze ręce doskonały kryminał z wieloma motywami iście sensacyjnymi, gdzie akcja rozgrywa się z kosmiczną wręcz szybkością. Dostajemy tutaj niezwykle ciekawą postać Tallowa i jego policyjną ekipę narwańców oraz psychopatycznego mordercę, który pragnie odzyskać swoje trofea. Przemieszczamy się po mrocznych zakamarkach Nowego Yorku, gdzie na każdym kroku można stracić życie. Książka ta stała się miłym zaskoczeniem, okładka cieszy oko i wygląda całkiem przystępnie. Wartka akacja i ciekawie skonstruowane wątki fabularne są niebagatelnym atutem tej powieści. Pozycję tą czyta się wręcz w błyskawicznym tempie, od pierwszej aż do ostatniej strony. Odnajdziemy w niej przytłaczający, mroczny klimat, gdzie co kawałek odkrywany coraz mroczniejszą stronę miasta. Postać Johna Tallowa jest barwna i ciekawa, autor powolutku dozuje informacje na jej temat zwiększając przy tym ciekawość czytelnika. Osoby lubiące taki rodzaj literatury bez wahania powinni sięgnąć po książkę Pana Warrena Ellisa. Ponieważ bez wątpienia potrafi ona dostarczyć sporej dawki emocji i wrażeń podczas czytania. Z przyjemnością sięgnę po kolejną książkę z pod pióra tego autora.

„Wzorzec zbrodni” serwuje nam doskonały język oraz genialne opisy miasta, które wciągają i miejscami naprawdę potrafią zmrozić krew w żyłach. Pozycja ta to rewelacyjny kryminał z wieloma motywami porywającej sensacji. Bohaterowie są niezwykle złożeni i wielowymiarowi przez co lektura staje się prawdziwa i wiarygodna. Powieść ta pokazuje, że miasta kryją nie jedną mroczną tajemnice, śmierć, przemoc, prostytucje. Problemy z którymi musi zmagać się policja, niejednokrotnie budując własną karierę na ludzkiej niedoli i nieszczęściach. Książka posiada porywające zakończenie, które nie jednego czytelnika przyprawi o mocniejsze bicie serca. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
 wydawnictwu Sine Qua Non:

6 komentarzy
Unknown pisze...

Lubię Ellisa, więc z pewnością przyjdzie na nią pora.

Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco.

Unknown pisze...

Nie do końca moje klimaty ale jak zachwalasz to może po nią sięgnę.

Zakrecona pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Sylwia W. pisze...

Chętnie zapoznałabym się z tą książką.

Unknown pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę książkę :)