czwartek, 27 lutego 2014

Tetsuya Tsutsui - Prophecy 01

Email Edytuj post

 Tetsuya Tsutsui - Prophecy 01


Tetsuya Tsutsui - Prophecy 01

Autor: Tetsuya Tsutsui
Tytuł: Prophecy 01
Wydawnictwo: Studio JG
Liczba stron: 196
Data wydania: 2013-07-25
Ocena: 5/6

"Prophecy 01" to pierwszy z trzech tomów autorstwa znakomitego mangaki Tetsuya Tsutsui,  jest to jego jedna z nowszych mang, która przykuła moją uwagę. W porównaniu z innymi dziełami autora ta pozycja zapowiada się również całkiem ciekawie. Tsutsui posiada realistyczną kreskę, kadry w mandze są przejrzyste i pozwalają cieszyć się opowiadaną przez autora kontrowersyjną i trzymającą w napięciu historią. Przedstawiona w tomiku fabuła trzyma w napięciu, aż do samego końca.

Historia opowiada o tajemniczym "Gazeciarzu", osobniku noszącym maskę z gazety. Zamaskowanym mścicielu, który kierując się własnym kodeksem moralnym wymierza sprawiedliwość. Tajemniczy mściciel zapowiada wcześniej swoje działania w internetowym kanale wideo. Wyszkolone oddziały tokijskiej policji szybko reagują i rozpoczynają działania operacyjne mające na celu schwytanie nieobliczalnego  "Gazeciarza", który ustala własne reguły prawa. Akcja rozgrywa się szybko i brawurowo a pościg za tajemniczym zamaskowanym mścicielem nabiera nieoczekiwany obrót sprawy. Niespodziewane działania samozwańczego mściciela coraz częściej spotykają się z akceptacją społeczną, pomimo brutalnych i okrutnych samosądów z jego strony.

Tsutsui pokazuje nam jak ogromną rolę w dzisiejszym społeczeństwie odgrywają  nowoczesne technologie i media masowego przekazu. Postacie przedstawione w mandze, zarówno "Gazeciarz" jak i ścigający go policjanci, lecz także większość bohaterów pobocznych wyposażone są w tablety, ipady oraz różnego rodzaju urządzenia służące do kontaktowania się poprzez społeczne media. Nowe technologie są jednym z głównych motywów przewodnich przedstawionych w mandze, znajdziemy w niej wiele odnośników, komentarzy do problemów współczesnego świata. Autor porusza również problemy chamstwa w sieci, mobbingu, piractwa komputerowego czy wykorzystywania imigrantów. Tsutsui pozostawia nam jednak możliwość własnego wyciągnięcia wniosków i zinterpretowania przedstawionych sytuacji poprzez własne poglądy i wyrobienie własnego zdania na dany temat. Pomimo tych ciężkich częstokroć tematów, pozycja ta pełna jest szybkiej akcji i ciekawych zwrotów fabularnych. Bardzo ciekawym zabiegiem jest zastosowanie zbliżeń na twarze bohaterów, przez co podkreślone zostają niektóre istotne sytuacje, w których najczęściej ukazane są również silne emocje bohaterów. W mandze znajdziemy również, ciekawie skrojoną intrygę, barwne postaci z krwi i kości oraz interesujące zakończenie. Manga wykonana jest na papierze offsetowym, dzięki czemu dostajemy pozycje wykonaną schludnie i porządnie. Zakończenie sugeruje, że będzie kontynuacja, pozostawia po sobie lekki niedosyt i ochotę dalszej lektury.

"Prophecy 01" jest porządnie narysowana, zdecydowaną i wyrazistą kreską. Powinna przypaść do gustu osobą lubiącym klimaty pełne intryg, brutalności i zaawansowanej technologi. Autor stworzył bardzo przemyślaną fabułę i przekonywujących bohaterów. Pozycja ta zapewnia doskonałą, emocjonującą rozrywkę, a przede wszystkim posiada w sobie głęboki morał i przesłanie, że każdy może ponieść karę za popełnione zbrodnie. Polecam ją bardzo gorąco.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tegoż komiksu serdecznie dziękuję 
Studiu JG

Studio JG
3 komentarze
Unknown pisze...

Jak znajdę chwilę czasu, na pewno się za nią zabiorę:)

Unknown pisze...

Lubię mangi sensacyjne, więc z pewnością po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Ciekawa historia na pewno warta przeczytania.