czwartek, 14 listopada 2013

Remigiusz Mróz - Parabellum. Prędkość Ucieczki

Email Edytuj post

Remigiusz Mróz - Parabellum. Prędkość Ucieczki


Remigiusz Mróz - Parabellum. Prędkość Ucieczki
 
Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: Parabellum. Prędkość Ucieczki
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 16-09-2013
Liczba stron: 416
Ocena: 5/6

Najnowsza powieść Remigiusza Mróza to tematyka stricte wojenna, sam zwrot "parabellum" oznacza rodzaj krótkiej broni palnej. Już po samym tytule książki możemy się domyśleć, że będzie to pełna wojny, strzelaniny oraz fachowych wojskowych pojęć powieść. Co jak dla mnie jest zapowiedzią zaiste optymistyczną.

 Akcja powieści rozgrywa się w sierpniu 1939 roku, bohaterem książki jest sierżant Bronisław Zaniewski. Przez swój ognisty temperament ma spore kłopoty, ponieważ wdał się w bójkę ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. W wojsku takie zachowanie spotyka się z bardzo poważnymi konsekwencjami, jeżeli dochodzi do napaści na starszego stopniem żołnierza. Bronisław stacjonuje pod granicą rumuńską, która w każdej chwili jest narażona na atak ze strony niemieckich wojsk. Za to młodszy z braci Zaniewskich, Stanisław ma zupełnie inny problem. Zakochał się w żydówce, oświadczył się jej lecz nie wie jak powiedzieć o tym fakcie ojcu, który ma uprzedzenia odnośnie osób żydowskiego pochodzenia.

Wciągająca fabuła, barwne prawdziwe postaci oraz szybka akcja sprawiają, że jest to powieść wysokich lotów. Autor bardzo się postarał aby książka była prawdziwa i realistyczna, co nad wyraz mu się udało. Mało jest w niej obszernych opisów przyrody, czy rozwlekłych dialogów, za to klimat wojny oraz losy ludzi, którzy się z nią zmagają zostały przedstawione autentycznie. Jest to prawdziwa perełka dla czytelników zainteresowanych tamtym okresem historycznym. Można dowiedzieć się z niej naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Z niecierpliwością oczekuję kolejnych pozycji spod pióra tego autora.

„Parabellum. Prędkość Ucieczki” to gratka dla miłośników drugiej wojny światowej oraz dla czytelników lubiących powieści z wartką, szybką akcją. Dynamiczna fabuła w połączeniu z prawdziwymi bohaterami z krwi i kości, wciąga czytelnika do ostatniej strony. Losy braci Zaniewskich i pozostałych bohaterów urywają się, pozostawiając lekki niedosyt i chęć dalszej lektury. Z niecierpliwością oczekuję drugiego tomu. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Erica


 Wydawnictwo Erica
7 komentarzy
Unknown pisze...

Brzmi bardzo ciekawie. Zdecydowanie moje klimaty, chętnie przeczytam.

Unknown pisze...

Serdecznie dziękuję za dobre słowa! I mam nadzieję, że szybko uda się zaspokoić ten niedosyt drugim tomem. ;)

DarkLight pisze...

Bardzo dziękuję za komentarz! Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu, życzę powodzenia w dalszym pisaniu oraz weny twórczej ;).

Unknown pisze...

Zapowiada się zachęcająco, książki przygodowo-awanturnicze po prostu uwielbiam. Parabellum. Prędkość Ucieczki zaintrygowało mnie. Na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Może być ciekawa, na pewno się na nią połaszczę.

Unknown pisze...

Bardzo fajna recenzja, książka może być ciekawa.

Basia Pelc pisze...

Również bardzo mi się podobała.