środa, 13 listopada 2013

Krzysztof Milczarek - Sargon. Wybrańcy Inanny

Email Edytuj post

 Krzysztof Milczarek - Sargon. Wybrańcy Inanny


Krzysztof Milczarek - Sargon. Wybrańcy Inanny

Autor: Krzysztof Milczarek
Tytuł: Sargon. Wybrańcy Inanny
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 2013-09
Liczba stron: 368
Ocena: 5+/6

Krzysztof Milczarek jest autorem powieści o starożytnej Mezopotamii, pod tytułem Sargon. Wybrańcy Inanny. Jest to powieść o jednej z pierwszych cywilizacji, powieść opowiadająca o Sumerach i Babilonie od razu przykuła moją uwagę. Dlatego z wielkim zaciekawieniem sięgnąłem po książkę, opowiadającą o legendarnych początkach państwa Akadu i dynastii wielkich królów, którzy jako pierwsi zjednoczyli całą Mezopotamię. Lektura pochłonęła mnie całkowicie, bardzo głęboko pozwala wczuć się w klimat tamtych pięknych a zarazem mrocznych czasów.

Potężny i wszechmocy władca Szarrukin, pod swymi rządami zjednoczył całą Mezopotamię, jednak od tego czasu minęło już prawie kilkadziesiąt lat. Władca zwany również Sargonem, jest już w sile wieku, postanawia dlatego przekazać władzę swemu następcy Naramsinowi. On także doczekuje się potomka, o imieniu Szarkaliszarri, któremu pewnego dnia opowiada historię ich ojczyzny. Opowiada o swym potężnym pradziadku, który bratał się z bogami. Szarrukin, jako dziecko cudem został uratowany z nurtów rwącej rzeki. Już od tego czasu bogowie upatrzyli sobie przyszłego władcę, bogini Inanna zwana także Isztar upatrzyła sobie akurat tego chłopaka. Był jej ofiarą a także kochankiem, miał rozsławić jej imię na całą Mezopotamię. Sargon miał otrzymać upragnioną władzę a bogini uwielbienie wśród ludu oraz wysoką pozycję pośród Anunnakich. Czy Inannie i Sargonowi uda się osiągnąć upragnione cele? Jak na to zareagują pozostali bogowie? Czy ominie ich druzgocąca w skutkach porażka?

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pozycji, od pierwszych stron zostałem wciągnięty w surowy a zarazem magiczny świat Mezopotamii, autor posiada ogromną wiedzę z tamtego okresu i bardzo obficie na kartach książki się nią z nami dzieli. Dzięki bogatemu i ciekawemu językowi książkę czyta się bardzo sprawnie. Akcja pędzi w szybkim tempie, dzięki czemu czytelnik nie ma czasu na ani chwile nudy. Bohaterowie są interesująco i realistycznie przedstawieni dzięki czemu czytelnik się z nimi utożsamia. Jestem niezwykle ciekawy pozostałych książek autora, które z wielką przyjemnością przeczytam. Jest to bardzo dobra książka historyczna, a także emocjonująca powieść, która wciąga czytelnika do ostatniej strony.

„Sargon. Wybrańcy Inanny” to pozycja godna polecenia, wartka akcja, ciekawi bohaterowie sprawiają, że książka po prostu przyciąga. Temat starożytnej Mezopotamii, to bardzo dobry pomysł, rzadko poruszany przez innych autorów. Polecam serdecznie, wszystkim miłośników historii i mitologii. Przeczytajcie a na pewno nie pożałujecie.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Erica


 Wydawnictwo Erica
4 komentarze
Unknown pisze...

Tematyka niezwykle oryginalna i niestety rzadka, lubię powieści historyczne więc na pewno po nią sięgnę.

Agata pisze...

Zainteresowała mnie ta powieść, na pewno ją przeczytam.

Unknown pisze...

Brzmi interesująco. Nie znam autora, lecz jak znajdę chwilę czasu może się skuszę :).

Anonimowy pisze...

Chętnie przeczytam, ciekawa recenzja^^