wtorek, 12 listopada 2013

Barbara Baraldi - Scarlett

Email Edytuj post

 Barbara Baraldi - Scarlett


Barbara Baraldi - Scarlett
 
Tytuł: "Scarlett"
Autor: Barbara Baraldi
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania:  30-11-2011
Ilość stron: 336
Ocena: 5/6

„Scarlett” to powieść Luny Lanzoni, która pisze pod pseudonimem literackim - Barbara Baraldi. Jest włoską pisarką, znaną w swoim kraju głownie z powieści gotyckich, posiada nieco specyficzne zainteresowania. Mianowicie prócz pisania książek zbiera gotyckie lalki, tworzy magiczne amulety podług faz księżyca. Jest to jej pierwsza powieść wydana w Polsce, czy ciepło się przyjmie? Zapraszam do recenzji.

Scarlett Castoldi jest typową szesnastoletnią dziewczyną, w jej życiu nastąpiły poważne, przytłaczające zmiany. Przeprowadziła się do Sieny pozostawiając w Cremonie najdroższą przyjaciółkę Manuelę i ukochanego Matteo. Jednak dawne przyjaźnie i miłości nie są w stanie przetrwać próby czasu. Dziewczyna szybko aklimatyzuje się w nowej szkole i poznaje nowych znajomych. Zwraca uwagę na przystojnego Umberto, który od samego początku jest nią zainteresowany. Niespodziewanie na szkolnym koncercie zauważa charakterystycznego chłopaka, basistę zespołu Dead Stones, Mikaela. Tajemniczy basista kryje jednak mroczne tajemnice, o których Scarlett nie ma pojęcia. W domu także nie ma lekko, kłótnie rodziców, brak nici porozumienia z nowymi znajomymi oraz natarczywość Umberto sprawiają, że ma wszystkiego dość. Przypadkowo poznaje ekscentrycznego szkolnego bibliotekarza Edoardo, jakie jest jej zdziwienie i przerażenie, kiedy dowiaduje się, że został zamordowany. Czy morderca bibliotekarza zostanie ujawniony? Czy Scarlett uda się przezwyciężyć trudności i poznać skrywane przez Mikaela tajemnice?

Powieść pisana jest narracją pierwszoosobową, coś w rodzaju pamiętnika. Opisywane są uczucia i emocje bohaterki, które towarzyszą jej w danym momencie. Książka pisana jest przyjemnym i lekkim językiem dzięki czemu czyta się bardzo sprawnie. Bohaterowie są ciekawie skonstruowani, ich poczynania są realistycznie poprowadzone, przyciągają uwagę czytelnika, dając możliwość zżycia się z nimi. Bardzo spodobały mi się stworzone przez autorkę  owiane tajemnicą potwory o głębokich, czerwonych oczach, które wnoszą coś nowego i świeżego do gatunku. Zakończenie nawet mnie zaskoczyło, z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

„Scarlett” Barbaray Baraldi miło mnie zaskoczyła, akcja toczy się szybko nie dając chwili na nudę. Dialogi potrafią bardzo często rozśmieszyć, co jest dużym plusem książki. Tajemnice, skonstruowane są bardzo ciekawie, dawkowane powoli. Fabuła jest ciekawa z elementami niebanalnymi i nietuzinkowymi. Książka w swoim gatunku jest całkiem dobrym wyborem na lekturę, zaciekawia, pozwala oderwać się i odpłynąć w inny świat. Gorąco polecam. 

 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Zielona Sowa

 Wydawnictwo Zielona Sowa
3 komentarze
Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco, coś zdecydowanie dla mnie!

Unknown pisze...

Kusząca recenzja, kusząca. Coraz bardziej skłaniam się w stronę tej pozycji :)

Unknown pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała :D.