wtorek, 29 października 2013

Aronofsky, Handel, Henrichon - Noe. Za niegodziwość ludzi

Email Edytuj post

 Aronofsky, Handel, Henrichon - Noe. Za niegodziwość ludzi


Aronofsky, Handel, Henrichon - Noe. Za niegodziwość ludzi

Autor: Aronofsky, Handel, Henrichon
Tytuł: Noe. Za niegodziwość ludzi
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2 października 2013
Liczba stron: 72
Ocena: 5/6

Twórcy komiksu "Noe. Za niegodziwość ludzi" postanowili opisać biblijną postać Noego, jego pochodzenie oraz misję w budowaniu arki. Jego autorzy posiadają jednak nowe spojrzenia na los tytułowego Noego. Na podstawie komiksu NOE ma powstać film o tytule „Noe. Wybrany przez Boga”. Ma to być reinterpretacja biblijnej opowieści, wyreżyserowana przez wybitnego reżysera i scenarzystę jakim jest Darren Aronofsky. Skupmy się jednak na samym komiksie.

"Noe. Za niegodziwość ludzi" jest pierwszą częścią cyklu, który ma się składać z czterech tomów. Komiksy mają opowiadać losy tytułowego Noego, budowniczego arki. Autor postanowił poprowadzić fabułę nie do końca odzwierciedlającą biblijne opisy. W komiksie Noe jest wojownikiem, magiem oraz znachorem. Jest człowiekiem dobrym, o łagodnym sercu, ceniącym spokój oraz ciepło domowego ogniska. Jednak w świcie w, którym żyje ludzie nie są tacy dobrzy jak on. Mieszkańcami terenów gdzie żyje Noe są barbarzyńcy, którzy zabijają bez powodu w szczególności bestialsko zachowują się wobec zwierząt. Noe jest bardzo zasmucony z tego powodu, pewnego dnia dostępuje przedziwnych snów. Dochodzi do wniosku, że  mogą pochodzić od jedynego boga. Postanawia zabrać swój cały dobytek i wraz z rodziną udać się ku górze Ararat. Wyprawa nie jest niestety prosta, i niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Podczas wyprawy napotka na swojej drodze barbarzyńców oraz gigantów, czy uda się mu wraz z rodziną dotrzeć szczęśliwie do celu podróży?

Jest to pierwszy tom cyklu zapowiadający ciekawą i oryginalną interpretację biblijnej opowieści o potopie i tytułowym budowniczym arki. Cały komiks jest luźno oparty na podstawie zdarzeń opisanych w Starym Testamencie, którego fragmenty są często  przytaczane w komiksie. Aronofsky i Handel stworzyli epicką opowieść przygodową z elementami fantasy, która wciąga do ostatniej strony. Stworzony przez autorów świat przyciąga, zaciekawia i daje wiele możliwości do refleksji. Jest okrutny i mroczny, przedstawiony w klimacie wręcz postapokaliptycznym. Jednak pozostaje wierny biblijnej opowieści. Sama postać Noego stworzona jest bardzo realistycznie i przekonująco. Jest to mężczyzna z zasadami, honorowy, odważny, ceniący wartości takie jak rodzina czy dane komuś słowo honoru.

"Noe. Za niegodziwość ludzi" w ogólnym podsumowaniu wypada bardzo dobrze, bardzo rzetelnie wykonany, dopracowany od strony graficznej jak i fabularnej. Fabuła jest niezwykle wymowna, z bardzo jasnym przekazem merytorycznym. Noe wraz ze swoją opowieścią został pokazany w lekko zadziorny oraz nowoczesny sposób i za to bardzo duży plus dla autorów. Nie mogę się już doczekań kontynuacji. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tegoż komiksu serdecznie dziękuję
 wydawnictwu Sine Qua Non:

3 komentarze
Unknown pisze...

Może być interesujący, okładka bardzo mi się spodobała.

Zakrecona pisze...

Ciekawa historia, na pewno się na nią połaszczę.

Unknown pisze...

Kolejna warta uwagi pozycja, którą chciałbym przeczytać :).