poniedziałek, 23 września 2013

Tetsuya Tsutsui - Duds Hunt

Email Edytuj post

 Tetsuya Tsutsui - Duds HuntTytuł: Duds Hunt
Autor: Tetsuya Tsutsui
Wydawnictwo: Hanami
Ilość stron: 176
Oprawa: Miękka
Papier: kredowy
Ocena: 5/6


Tetsuya Tsutsui stworzył „Duds Hunt” jako swoją pierwszą długą mangę. Fabuła komiksu zamyka się w jednym tomie, jest to typowy one-shot. Oprócz tytułowej opowieści znajdziemy w „Duds Hunt”  także dwudziesto-stronicową nowelę Wielopoziomowe sny. Autor rysuje w sposób typowy dla rysowników mangi oraz stosuje wiele uproszczeń. Po mistrzowsku operuje dynamiką akcji oraz zestawieniem kadrów, znakomicie oddaje także dramatyzm fabuły. Właśnie dla walorów sensacyjnych oraz bogatej i dynamicznej akcji warto sięgnąć po ten komiks, wciąga aż do ostatniej strony.

Głównym bohaterem jest Nakanishi. Jest to młody chłopak, który na co dzień zajmuje się sprzedażą polis ubezpieczeniowych. Na pewno nie jest to praca jego marzeń, a tyraniczny szef uprzykrza mu ją jak morze. Kryminalna przeszłość pracownika, wcale mu nie pomaga. Chłopak po rozmowie z internetowym znajomym, zwanym w internecie Eksamem dowiaduje się o dziwnej grze. Dzięki której można nieźle zarobić. By rozpocząć grę, należy wpłacić wpisowe, za które dostaje się niezbędne do gry gadżety - marker (czyli komórkę prepaidową) oraz PDA (zwany przeglądarką). Zasady gry są bardzo proste, trzeba odebrać marker innemu graczowi. Za Jego odebranie uczestnik gry dostaje nagrodę w wysokości stu tysięcy jenów. W grze nie ma żadnych zasad a liczą się tylko kolejne zebrane markery. Nakanishi, dzięki swej kryminalnej przeszłości dobrze radzi sobie w grze, po pewnym czasie brutalna gra staje się jego głównym źródłem dochodu.

Rysunki w komiksie stoją na bardzo wysokim poziomie są dynamiczne i pełne akcji, doskonale oddają ducha tytułowej gry. Autor świetnie operuje zestawianiem i następowaniem kadrów oraz sposobem narracji. Kreska świetnie oddaje klimat komiksu, akcja jest pourywana, co dodaje jej dynamiki. Wydanie na kredowym papierze jest bardzo fajnym pomysłem. Tetsuya Tsutsui jest rysownikiem, który rysuje na wysokim poziomie i może nas w przyszłości jeszcze nie raz czymś pozytywnym zaskoczyć.

„Duds Hunt” to ciekawa pozycja, zdecydowanie warta uwagi. Polecam tą lekturę osobom od dawna zainteresowanym mangą i lubiącym komiksy z dużą ilością akcji. „Duds Hunt” pozwala na spojrzenie na japoński komiks z nieco innej perspektywy, zmusza do przemyśleń i ciekawych dyskusji. Sprawnie poprowadzona fabuła wciąga i nie daje o sobie zapomnieć. Na bardzo długo zapada w pamięci. Pozycja absolutnie godna polecenia. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Hanami

 Wydawnictwo Hanami
5 komentarzy
Unknown pisze...

Bardzo ciekawa recenzja, lubię mangi więc może się skuszę.

Spiced Chai pisze...

Ciekawa historia na pewno warta przeczytania.

Unknown pisze...

Lubię mangi sensacyjne, więc z pewnością po nią sięgnę.

Anonimowy pisze...

Jak znajdę chwilę czasu, na pewno się za nią zabiorę:)

Zakrecona pisze...

Trochę brutalna, coś w moim stylu :D