niedziela, 22 września 2013

Michael Cobley - Ziarna Ziemi

Email Edytuj post

Michael Cobley - Ziarna Ziemi


Michael Cobley - Ziarna Ziemi

Autor: Michael Cobley
Tytuł: Ziarna Ziemi
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: Sierpień 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 504
Cena: 39,00 zł
Ocena: 5/6

„Ziarna ziemi”  to pierwsza część cyklu książek Michaela Cobley’a z gatunku science fiction. Powieść jest pierwszą odsłoną cyklu „Ogień ludzkości”. Cobley napisał już trzy powieści, zaś czwarta ma zostać wydana w Anglii 2014 roku. Michael Cobley zaproponował odprężającą, urozmaiconą oraz bogatą fabularnie powieść. Jest pełna akcji, przygód i zmieniających się perspektyw gdzie żaden czytelnik nie znajdzie ani chwili na nudę.

Wojna ludzkości z tajemniczą obcą cywilizacją, przegrywany starcie z najeźdźcami. Ludzkość zmuszona jest do wysłania z Ziemi trzech statków kolonizacyjnych. Każdy zostaje wysłany w innym kierunku kosmosu, mają za zadanie znaleźć świat możliwy do kolonizacji i tam rozpocząć tworzenie nowej cywilizacji. Kilkaset lat po kolonizacji jednemu ze statków udaje się skolonizować planetę Dariena. Ludzie dzielą ją z pokojowo nastawioną rasą Uvovo. Jej członkowie są głownie szamanami i mędrcami oddającymi cześć naturze i nadnaturalnym postaciom zamieszkującym lasy. Koloniści jak i rasę Uvovo łączy jedna cecha a mianowicie, niechęć do sztucznej inteligencji. Ziemianie zrazili się do niej, gdyż w trakcie lotu kolonizacyjnego sztuczna-inteligencja zbuntowała się przeciwko załodze statku. Uvovo nie lubią zdobyczy technologicznych z innych powodów. W zamierzchłej historii galaktyki i samej planety Dariena czai się prastara wiedza pradawnej rasy. Jaki będzie to miało wpływ na losy Ziemskich kolonistów i pokojową rasę Uvovo?.

Michael Cobley bez wątpienia jest odważny pisarzem, posiadającym rzemieślniczą sprawność w opowiadaniu historii i przedstawianiu różnorodnej fabuły. Stworzył bogate, różnorodne światy, a w nich ludzkość jest tylko małym elementem. W świecie stworzonym przez autora są o wile potężniejsze rasy od ludzi pod różnymi względami a w szczególności posiadające przewagę technologiczną. W powieści, ludzkość nie jest przedstawiona w centrum fabuły, jednak to właśnie od ludzi zależeć będzie bardzo wiele. Różnorodność rasowa, polityczna, prowadzi do bardzo ciekawego połączenia, które mi osobiście bardzo przypadło do gustu. Autor miesza to wszystko z dużą ilością pomysłów, a efekt końcowy wyszedł mu całkiem interesujący.

„Ziarna Ziemi” zapowiada cykl całkiem interesująco i pozostawia ochotę na więcej, jest to udana książka science fiction, przeznaczona dla fanów skomplikowanych powieści. Gdzie niuanse polityczne i drobiazgowe przedstawienie bohaterów i otoczenia są na porządku dziennym. Na pewno sięgnę po następną część. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
6 komentarzy
Unknown pisze...

Zapoznam się z tą pozycją z przyjemnością, bardzo ciekawa recenzja.

Unknown pisze...

Lubię książki science-fiction więc może się skuszę.

Unknown pisze...

Nie czytałam książek tego autora, ale może ta będzie pierwsza :).

Anonimowy pisze...

Przeczytałem, polecam ^^
Marko

Anonimowy pisze...

Bardzo fajna książka, lubię takie klimaty. Jak wpadnie mi w ręce na pewno przeczytam.

Anonimowy pisze...

Bardzo fajna recenzja, książka może być ciekawa.
Pozdrawiam, Lena