czwartek, 5 września 2013

Robert Cichowlas - Wylęgarnia

Email Edytuj post

Robert Cichowlas - Wylęgarnia


Robert Cichowlas - Wylegarnia

Autor: Robert Cichowlas
Wydawnictwo: FORMA
Tytuł: Wylęgarnia
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 213
Ocena: 5/6

"Wylęgarnia" to indywidualne dzieło Roberta Cichowlasa autora "Szóstej ery" i współautora "Siedliska". Cichowlas to autor specyficzny, lubi zmieniać konwencje, łączyć gatunki, wykorzystywać schematy i dodawać kropkę nad i w przypadkach, gdy tego wymaga utwór. Na przestrzeni kilku lat ugruntował sobie solidną pozycję na poletku rodzimej grozy. Oprócz dobrze kojarzonej z autorem grozy, mamy tu też thrillery i opowieść obyczajową. Dojrzałe teksty - widać, że autor oderwał się nieco od praktykowanego w ostatnich latach mocnego horroru, choć i fani gore odnajdą tu coś dla siebie. Trzynaście opowiadań, które znajdują się w "Wylęgarni" to mocne teksty, solidne literacko i oryginalne.
 
W pierwszym samodzielnie wydanym zbiorze opowiadań autor pokazuje szeroki wachlarz fantazji, traktujący w dużej mierze o duchach, ale zahaczający przy okazji o wampiry czy kosmitów. Zbiór otwiera długie opowiadanie "Odgłosy Cytadeli", które porusza temat ostatniej publicznej egzekucji w Poznaniu, gdzie na stokach Cytadeli został powieszony zbrodniarz wojenny Arthur Greiser. Opowieść jest szczególnie pomysłowa, a do tego w konwencji, którą bardzo lubię - subtelnego ghost story, w którym tajemnica, duszny klimat podziemi ruin fortów mieszają się ze sobą, wzbudzając poczucie niepewności i strachu. Także tytułowe opowiadanie jest rewelacyjne. To jeden z ostrzejszych kawałków w książce, groteskowy, metaforyczny i doskonale skonstruowany.

Autor unika sugestii, woli raczej w dosadny sposób wprowadzić czytelnika w świat seryjnych morderców, samobójców, opętań i krwawej jatki. Dla kontrastu w Wylęgarni znajdziemy też opowiadania nastrojowe, których głównymi straszakami są duchy, utrzymane zarówno w konwencji historycznej „Odgłosy Cytadeli”, jak i jak najbardziej współczesnego urban horror „Przedstawienie”. Prócz różnorodności tematycznej, w Wylęgarni mamy też szeroki przekrój charakterologiczny bohaterów - od nieszczęśliwych, opuszczonych, zmęczonych życiem starszych panów, przez życiowych nieudaczników w wieku średnim, po młodych, jurnych i nieco bezmyślnych dwudziestoparolatków.

"Wylęgarnia" zapewne dostarczy mocnych wrażeń sporej grupie czytelników lubujących się w historiach thrillerowatych, niesamowitych, ale i ostrych bezkompromisowych horrorów.  Różnorodność opowiadań sprawiła, że byłam żywo zainteresowana ciągiem dalszym, na pewno spodoba się fanom opowieści z dreszczykiem i miłośnikom mocnych wrażeń.

 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Forma:


Wydawnictwo Forma
4 komentarze
Unknown pisze...

Muszę przyznać że zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. Tak na marginesie bardzo ciekwy blog.

Unknown pisze...

Z wielką ochotą przeczytam tę książkę ;)

Anonimowy pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Unknown pisze...

Bardzo spodobała mi się ta książka.