poniedziałek, 2 września 2013

Nowa Fantastyka 09 (372) 2013

Email Edytuj post
Nowa Fantastyka 09 (372) 2013

Nowa Fantastyka - 372 (09/2013)

Tytuł: Nowa Fantastyka - 372
Autor: Jakub Winiarski
Wydawnictwo: Prószyński Media 
Gatunek: Fantasy
Stron: 80
Cena: 9,99 zł

Zanim ponownie rzucę się w wir recenzowania książek, pozwalam sobie odetchnąć choć na krótką chwilę za sprawą wrześniowego numeru "Nowej Fantastyki". Bardzo się cieszę, że jest i mogę go przeczytać. Kto powiedział, że początek września musi zwiastować wyłącznie ponurą jesień i powrót do szkoły? Mi przełom sierpnia i września przyniósł miłą niespodziankę w postaci kolejnego numeru "Nowej Fantastyki"!

Okładka jest w moim stylu, ponieważ bardzo lubię Vin-a jako aktora a w szczególności we wcieleniu w Riddicka, a zapowiedź nowego filmu z jego udziałem wywołała u mnie od razu dobry humor. Więc okładka  jest jak dla mnie obietnicę ciekawej zawartości i może kilku całkiem ciekawych artykułów.

Przede wszystkim warto przeczytać tekst - Bohater czarnej strefy Andrzeja Kaczmarczyka -  i przy okazji premiery najnowszej adaptacji przygód Riddica zapoznać się z pozostałymi filmami, komiksami oraz grami.  A ich było całkiem sporo! Wciąż pamiętam jedną z nich i darzę ją sporym sentymentem. Po przypomnieniu sobie całego Riddickowego dorobku możecie potem przeczytać, co na temat Riddicka ma do powiedzenia Kaczmarczyk.

Kolejny polecany przeze mnie tekst to Głód (SUPER) Heroiny Aleksandra Daukszewicza. Jeśli do tej pory sądziliście, że nie ma kobiecych syperbohaterek, koniecznie zajrzyjcie do tego artykułu, ponieważ jest wiele superbohaterek o których nawet nie miałam pojęcia a ten artykuł pokazał mi, że one w ogóle istnieją i odgrywają nie małą rolę w świecie Super Hero.

Z prozy polskiej polecam Wam dwa opowiadania: „Demon Maxwella” Tadeusza Soleckiego, który pokazuje nam jak można w Polsce bawić się słowem, a także „Oni” Michała Lelonka, które mnie po prostu oczarowało. Czytałam te opowiadanie dwa razy z rzędu i nadal nie mogę wyjść z zachwytu!

Z propozycji zagranicznych mamy dwa opowiadania: „Fale” Ken Liu oraz „Przejście w biel” Catherynne M. Valente. „Fale” Ken Liu jest to zdecydowanie najlepszy tekst w numerze - nie tylko ze względu na lekki styl autora, lecz i na tematykę, którą porusza, dzięki czemu opowiadanie jest diabelnie interesujące. Koniecznie je przeczytajcie, a na pewno nie pożałujecie.

Jak zwykle numer obfituje w recenzje i felietony, z których wyjątkowo dobrze prezentuje się tekst Rafała Kosika pt.: "Sztuczny Znaczy Ludzki”. Jak się zapewne domyślacie, artykuł dotyczy masowego zastępowania produktów naturalnych sztucznymi: „Czy sztuczny świat oznacza świat bezpieczny”. Co jak co, ale zdanie autora popieram, bo stopień w jakim jesteśmy uzależnieni od wirtualnego świata przekroczył juz dawno granice normy (ja też należę do osób uzależnionych od wirtualnego świata, dobrym przykładem jest ten blog).

Jeśli podobnie jak ja chcecie odpocząć od książek i poczytać coś lżejszego, najnowszy numer "Nowej Fantastyki" wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Polecam.

Za możliwość zapoznania się z nowym numerem dziękuję 
Redakcji Nowej Fantastyki!

Nowa Fantastyka
7 komentarzy
Unknown pisze...

Nie byłem czytelnikiem tego magazynu, ale widzę, że warto wydać te 9,99 zł na niego :)

Unknown pisze...

Nowy film z Riddickiem w roli głównej to Hollywood na 100%! Misja "brak nudy" spełniona :D, a do gazety może sięgnę zapowiada się ciekawie.

Unknown pisze...

Od jakiegoś czasu obiecuję sobie że sięgnę po ten magazyn, lecz jeszcze tego nie zrobiłam, w moim mieście to czasopismo jest nie do kupienia...zresztą jak większość tytułów, które chciałabym przeczytać :(

Anonimowy pisze...

Chcialbym zrobic prenumerate NF bo to zajebiste pismo, ale jakies druki, przelewy - a gdzie on-line wersja?

Anonimowy pisze...

http://www.fantastyka.pl/14.html

Unknown pisze...

Spoko artykuł, dawno nie czytałem NF - może się skuszę :)

Zakrecona pisze...

Wieki nie czytałam, może czas sobie przypomnieć co tam teraz piszczy w NF.