środa, 16 maja 2018

Między człowiekiem a zwierzęciem - Walenty Saponow

Email Edytuj post

Między człowiekiem a zwierzęciem - Walenty Saponow


Między człowiekiem a zwierzęciem - Walenty Saponow

Tytuł: Między człowiekiem a zwierzęciem
Autor: Walenty Saponow
Wydawnictwo: Kos
Data wydania: 2008
Liczba stron: 236

„Między człowiekiem a zwierzęciem” autorstwa Walentego Saponowa opisuje dzieje pochodzenia najbliższych ewolucyjnych krewnych rodzaju ludzkiego. Niniejsza pozycja przedstawia przebieg badań i wysnute wnioski, wynikające ze zgłębiania wiele dowodów, jak i poszlak. Nowy rodzaj nauki, kryptobiologii, pozwolił lepiej poznać nasze własne pochodzenie i pokazać jak wiele my sami mamy wspólnego ze śnieżnym człowiekiem zwanym yeti. Prześledźmy zatem tą zapierającą dech w piersi historię, po meandrach ludzkiego, jak i nieludzkiego pochodzenia.

Autor w swojej publikacji przedstawia wiele informacji odnoszących się do historii o yeti, pokazując różnice i cechy wspólne z nami samymi. Dowodząc, co sprawiło, że to my przetrwaliśmy na arenie dziejów. Jakie czynniki biologiczne sprawiły, że to oni zostali zmuszeni usunąć się w cień, a my rozwinęliśmy się w sposób wcześniej niespotykany (przynajmniej według współczesnej nauki). Nasi ukryci krewni tak naprawdę nieznacznie się od nas różnią. Jednak to oni zostali zepchnięci w leśne ostępy i górskie jaskinie, nie pozostawiając po sobie zbyt wielu śladów.

Yeti podczas kolejnych badań i odkryć zaskakują nas coraz bardziej. Jak na przykład podczas odkrycia na terenie Francji kompleksu podziemnych struktur, wykonanych rękoma istot rozumnych. Zastanawiające jest to, że powstały one około 175 tys. lat temu i były najprawdopodobniej wykonane przez humanoidalne istoty. Jedna z pracownic Uniwersytetu w Leiden Marie Soressi stwierdziła: „Wyraźnie widać tutaj, że wczesne humanoidy biorąc pod uwagę ich zdolności i umiejętności, nie różnią się jakoś szczególnie od współczesnych ludzi pod względem rozwoju. Bez wątpienia jest to bardzo dziwne zachowanie i chciałabym wiedzieć, jaki był cel istnienia tych konstrukcji”. Tego rodzaju odkrycia pokazują, że pierwsze rozumne i dość wysoko rozwinięte społeczności mogły istnieć dużo wcześniej, niż obecnie się zakłada. Pierwsze wyroby człowieka współczesnego trudno do dziś odróżnić od choćby neandertalskich, chyba że nie leżą przy nich kości lub inne szczątki, z których można pobrać materiał genetyczny.

Niniejsza pozycja zawiera w większości opisy prowadzonych badań i dociekań, gdzie końcowe wnioski zmuszają do refleksji i przemyśleń. Dając pewne informacje, z których można wysnuć wnioski odnośnie do naszego tryumfalnego rozwoju ewolucyjnego. Pozycja ta została napisana językiem przystępnym, a autor starał się w jak najdokładniejszym stopniu przekazać informacje o śnieżnym człowieku. Lektura była ciekawa i wyniosłem z niej sporo interesujących informacji. Jest to książka przybliżająca nas, choć o krok w stronę poznania prawdy o naszym tajemniczym pochodzeniu. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Kos:

Wydawnictwo Kos
4 komentarze
Myukki - Chan pisze...

Tematyka akurat dla mnie.

Allek Gonrovi pisze...

Nie słyszałem o tej książce, jak wpadnie mi w ręce to przeczytam.

Gerroor Ged pisze...

Nie czytałem jeszcze żadnej książki z kryptozoologii. Może ta będzie pierwsza ;).

Majka Lato pisze...

Interesująca książka, chyba się na nią połaszczę w wolnym czasie.