wtorek, 9 stycznia 2018

Gargantua i Pantagruel – księga I, II, III - François Rabelais

Email Edytuj post

Gargantua i Pantagruel – księga I, II, III - François Rabelais


Gargantua i Pantagruel – księga I, II, III - François Rabelais

Tytuł: Gargantua i Pantagruel – księga I, II, III
Autor: François Rabelais
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 11 października 2017
Liczba stron: 544


„Gargantua i Pantagruel” jest niesztampową książką autorstwa Françoisa Rabelais. Pozycja ta opowiada o dwóch nietuzinkowych olbrzymach, którzy potrafią nie raz zaskoczyć podczas lektury. Autor w humorystyczny sposób potrafi zwrócić uwagę czytelnika na, z pozoru błahe sprawy i pokazać swój kunszt pisarski. W książce dużo jest nawiązań do historii i obyczajowości ludzi żyjących w tamtym okresie historycznym. Książka potrafi w bardzo trafny i przezabawny sposób wywrócić sposób naszego myślenia. Jest to niezwykła pozycja sprawiająca, że będziemy mogli dzięki niej poznać samych siebie nieco lepiej.

François Rabelais w opowieści tej oddaje swoisty kult życia i traktuje o potrzebach ducha, jak i potrzebach ciała. Autor jak w zwierciadle stara się oddać esencję swej epoki, ukazując liczne przywary ludzi żyjących w tamtych czasach. Rabelais prowadzi powieść lekko i z humorem, starając się pokazać z innego punktu widzenia podejście do z pozoru zwykłych i codziennych spraw. Głównym przesłaniem książki jest apel o zachowanie zdrowego dystansu do otaczającego nas świata. Apel ten jest niezwykle uniwersalny, ponieważ pasuje do tamtych czasów, jak i lat nam współczesnych.

„Gargantua i Pantagruel” posiada formę niedługich rozdziałów, dzięki czemu całość czyta się dość szybko. Przygody Gargantui i Pantagruela zaciekawiły mnie i sprawiły, że spędziłem miło czas z książką. Całość została przedstawiona w baśniowej konwencji, dzięki czemu lekturę odebrałem niezwykle entuzjastycznie. Książka miło mnie zaskoczyła, głównie za sprawą licznych scen humorystycznych, które miejscami potrafią rozbawić niemal do łez. Rabelais potrafił w swych książkach wyprzedzić swoją epokę, co jest także największą zaletą tej książki. Podczas czytania zauważamy wiele szczegółów, które każdy czytelnik może odebrać nieco inaczej. Lektura tej powieści potrafi sprawić, że na wiele kwestii będziemy patrzeć z innej, nieco głębszej perspektywy. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
5 komentarzy
Zakrecona pisze...

Chętnie sięgnę.

Leluch Poleluch pisze...

Zawsze chciałem ją przeczytać :)

Vigrio Salza pisze...

Ciekawa okładka, od razu przyciąga wzrok:D.

Zaczytana Zośka pisze...

Lubię książki tego autora.

Madzi Aczek pisze...

Okładka przykuwa wzrok ;)