poniedziałek, 4 grudnia 2017

Olmekowie - najstarsza tajemnica Meksyku - David Hatcher Childress

Email Edytuj post

Olmekowie - najstarsza tajemnica Meksyku - David Hatcher Childress


Olmekowie - najstarsza tajemnica Meksyku - David Hatcher Childress

Tytuł: Olmekowie - najstarsza tajemnica Meksyku
Autor: David Hatcher Childress
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 12 października 2017
Liczba stron: 320

„Olmekowie — najstarsza tajemnica Meksyku” jest arcyciekawą książką, w której autor z detektywistyczną zaciętością stara się zbadać tajemnicę jednej z najbardziej zagadkowych cywilizacji. David Hatcher Childress przemierza cały świat, zbierając liczne informacje na temat tej zadziwiającej kultury. Olmekowie są najbardziej zagadkową cywilizacją Ameryki Środkowej, której przedstawiciele skolonizowali Amerykę Środkową ponad 4000 lat temu!

David Hatcher Childress stara się odpowiedzieć na wiele ważkich pytań tyczących się Olmeków. Skąd w sercu Meksyku wzięły się olbrzymie wyrzeźbione w bazalcie głowy o negroidalnych rysach? Dlaczego w ich okolicy nie znaleziono żadnych śladów po narzędziach? Jak je wykonano? Po co ich twórcy deformowali czaszki? Czy to dowód ich związków z legendarną Atlantydą? Czy to oni założyli najstarsze miasta Majów i wznieśli piramidy Teotihuacan? Kim byli? Cudzoziemskimi kolonizatorami, którzy przybyli za oceanu? I dlaczego tak nagle zniknęli?

Jeszcze do niedawna sądzono, że najstarszą cywilizacją Ameryki Środkowej byli Majowie. Okazało się to jednak nieprawdą. Kulturę Majów poprzedzała cywilizacja o wiele starsza i potężniejsza. Olmekowie znali choćby metalurgię, pismo czy kalendarz na długo przed nadejściem cywilizacji Majów. Oficjalna nauka wciąż jeszcze nie znalazła odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięli Olmekowie. Z pewnością długo jeszcze będziemy musieli czekać, aby znaleźć na nie odpowiedź.

Do lat 30. XX wieku uważano, że najstarszą cywilizacją Ameryki Środkowej byli Majowie. Gdy odkryto kulturę Olmeków, wywołało to burzliwą dyskusję naukowców na całym świecie. Zdumiewające artefakty tej cywilizacji zaskakują kunsztem i pietyzmem wykonania. Wielu naukowców sądzi, że Olmekowie są potomkami ludności mitycznej Atlantydy. Ogromne kamienne głowy, które pozostały po tej cywilizacji potrafią wzbudzić podziw wymieszany z grozą. Możliwe, że kiedyś uda się rozwiać tajemnicę, która kryje się za tymi olbrzymimi głowami.

„Olmekowie — najstarsza tajemnica Meksyku” to pozycja zawierająca kolejne szokujące pytania, które domagają się rychłej odpowiedzi. Książka potrafi zaciekawić i miejscami zaskoczyć zachęcając do głębszego zgłębienia tematu. Całość napisana jest lekko i barwnie, sprawiając, że od lektury wręcz nie można się oderwać. W niniejszej pozycji znajdziemy wiele zdjęć, które pomogą w lepszy sposób wsiąknąć w temat tych zadziwiających artefaktów. Odkrycia tego rodzaju dają wiele do myślenia i nastręczają sporo nawarstwiających się pytań. Z pewnością jeszcze wiele zadziwiających tajemnic starożytnych cywilizacji skrywa się przed nami w przepastnych mrokach wieczności. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Amber:

Wydawnictwo Amber
6 komentarzy
Madziak M.S. pisze...

Od dawna czekałam na wznowienie tej książki!

Happy Makane pisze...

nie omieszkam przeczytać

Yuri Ossaka pisze...

Rzetelnie i porządnie napisana.

Allek Gonrovi pisze...

Nie za wiele jest książek o Olmekach, dlatego ta jest tym bardziej warta uwagi.

Ricardo Allba pisze...

Nie moje klimaty ale jak polecasz to przeczytam ;p.

Michał Adamowicz pisze...

Teraz muszę ją dorwać! :D