sobota, 9 grudnia 2017

Mity skandynawskie - Roger Lancelyn Green

Email Edytuj post

Mity skandynawskie - Roger Lancelyn Green


Mity skandynawskie - Roger Lancelyn Green

Tytuł: Mity skandynawskie
Autor: Roger Lancelyn Green
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 27 listopada 2017
Liczba stron: 272

Nordyckie mity przepełnia doza tajemnicy, rozlew krwi, straszliwe bitwy i mocarni herosi. Loki oraz Thor toczną nieustanne, gargantuiczne potyczki, a śmiertelnicy są skazani na łaskę tych okrutnych bóstw. Mitologia Skandynawii jest niezwykle ciekawa, przepełniona licznymi intrygami, spiskami i knowaniami. Roger Lancelyn Green zabiera nas w gąszcz nordyckich historii, sięgając do oryginalnych źródeł i ukazując w nieco odmienny sposób znane już porywające opowieści. Zmierzch bogów zbliża się nieubłaganie, Ragnarok, bezlitosna batalia, która splami ziemię krwistymi śladami.

Roger Lancelyn Green w epicki sposób przedstawił skandynawskie sagi pełne magii oraz bohaterskich czynów. Po raz kolejny możemy przeczytać o młocie Thora, wędrówkach Odyna czy śmierci Baldra. Tęcza tworząca skrzący się most pomiędzy światami bogów i ludzi kusi, aby nim podążyć. Ogromny wąż Jormungand oplata cały świat, wzbudzając podziw wymieszany z grozą, a przecudny naszyjnik Brisingamen potrafi sprawić, że nawet boginie mogą z jego powodu stracić rozum. Świat nordyckich bogów jest pełen niezwykłości i tajemnic, które wciągają w mgnieniu oka w swe odmęty...

Książka oparta została na zachowanych poematach i podaniach, starając się jak najwierniej oddać ducha oryginału. Autor potrafi zaciekawić i dobrze już znane historie opisuje w zupełnie inny porywający sposób. Podczas lektury przeczytamy o wielu nordyckich mitach, poznamy losy mądrego Odyna, pięknej Frei, przebiegłego Lokiego czy walecznego Thora. Roger Lancelyn Green opisuje losy Asów i Wanów z dużym zapałem, dzięki czemu lektura wciąga już od samego początku. Autor przedstawia mity od powstania wszechrzeczy, aż po mityczny, straszliwy Ragnarok. Historie olbrzymów i bogów zaciekawiają i sprawiają, że ciągle ma się ochotę na więcej. Bogowie i liczni herosi zostali przedstawieni z krwi i kości, dzięki czemu całość zyskuje na wiarygodności. Ogrom informacji zebrany w tej książce sprawia, że podczas lektury nie sposób się nudzić.

„Mity skandynawskie” miło mnie zaskoczyła i zachęciła do sięgnięcia po kolejne książki tego typu. Lektura tej pozycji przynosi wiele frajdy i pozwala lepiej poznać jedną z najbardziej rozbudowanych mitologii na świecie. Przystępny język i piękne ilustracje znajdujące się w książce sprawiają dodatkowo, że jest to książka jak najbardziej warta uwagi. Autor obficie dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą, wciągając czytelnika jeszcze mocniej w świat skandynawskich bogów. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników historii, mitologii oraz fantasy. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
6 komentarzy
Wiktor Zwycięzca pisze...

Mity skandynawskie to coś dla mnie :D

Lejko Buuka pisze...

Chętnie przeczytam jeszcze raz o przygodach Tora i Odyna!:).

Gerroor Ged pisze...

Godna lektura. Niezwykle wciąga.

Allek Gonrovi pisze...

interesująca książka.

Myukki - Chan pisze...

Wiem już co kupię jako prezent na święta! ;]

Ania Lenna pisze...

jak wpadnie mi w łapki przeczytam :]