poniedziałek, 9 października 2017

Silmarillion. Wersja ilustrowana - John Ronald Reuel Tolkien

Email Edytuj post

Silmarillion. Wersja ilustrowana - John Ronald Reuel Tolkien


Silmarillion. Wersja ilustrowana - John Ronald Reuel Tolkien

Tytuł: Silmarillion. Wersja ilustrowana
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 25 września 2017
Liczba stron: 482


„Silmarillion” to dzieło wręcz monumentalne, napisane językiem bogatym, barwnym i urzekającym. Prawdziwe kompendium wiedzy o świecie Śródziemia. Autor opisuje głównie wydarzenia z Pierwszej Ery oraz liczne niepublikowane wcześniej opowieści. Pozycja ta pokazuje dogłębnie jaką bogatą wyobraźnię posiadał Tolkien. Książka ta to hołd złożony jego wyobraźni i pasji. Jest to lektura ponadczasowa.

Książka to została opublikowana po śmierci Tolkiena, opracowana przez jego syna Christophera. Sam autor nie sądził, że odniesie ona sukces Hobbita czy Władcy Pierścieni, jednak w tej sprawie mocno się mylił. Silmarillion zyskał szeroką popularność wśród czytelników, fanów poprzednich książek, jak i fanów fantastyki. Zbiór ten opowiada o Dawnych Dniach, o Pierwszej Erze Świata, która poprzedza epokę, w której rozgrywa się fabuła Władcy Pierścieni. Naszpikowany jest licznymi mitami i legendami, które sięgają zamierzchłych czasów. Opisuje jak Władca Ciemności zwany Morgothem przybywa do Śródziemia, tocząc z Elfami Wysokiego Rodu wojnę, w celu odzyskania Silmarilii, trzech świetlistych klejnotów, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru. Z niniejszych opowieści dowiemy się również informacji o Ainurach, Valarach, upadku Numenoru oraz Pierścieniu Władzy. Tolkien niesamowicie opisał muzykę Ainurów, z której powstał świat aż do Trzeciej Ery, gdzie rozgrywa się fabuła Władcy Pierścieni.

Świat wykreowany przez Tolkiena zachwyca bogactwem szczegółów i mnogością postaci, dat i wydarzeń. Autor pisze językiem dostojnym, bogatym i w pełni oddającym epickość opisywanych wydarzeń. Doskonale jest widoczny podział na dobro i zło oraz ogarniający motyw fatum i przeznaczenia, który towarzyszy większości bohaterów. Autor pokazuje, że pomimo krążącego dookoła zła i tak zawsze znajdzie się choć najmniejsza iskierka dobra. Opowieści pisane są z rozmachem, wciągając czytelnika coraz mocniej w kreowany świat. Tę prawdziwą perełkę w gatunku powinien przeczytać każdy, niekoniecznie tylko i wyłącznie miłośnik fantasy, ponieważ niesie za sobą piękny język, uniwersalne przesłanie i ogrom włożonej pracy i pasji.

„Silmarillion” pogłębia wiedzę na temat stworzonego przez Tolkiena świata, wzbogacając go o kolejne ważne fakty i wydarzenia. John Ronald Reuel Tolkien ukształtował literaturę i wyobraźnię XX oraz XXI wieku. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla kogoś, kto ceni sobie ponadczasową literaturę. Lektura tej książki pozostawia po sobie ślad na długi czas, sprawiając, że wraca się do niej wielokrotnie. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
5 komentarzy
Leluch Poleluch pisze...

Koniecznie muszę ją mieć!:)

Lydia Beetlejuice pisze...

Piękne wydanie.

Sayuri Veronique pisze...

Zamierzam zabrać się w końcu za tę książkę. Może tym razem mi się uda ;p.

Yukka Amano pisze...

Uwielbiam twórczość Tolkiena, to mój mistrz :D

Cresto Mix pisze...

Mam na nią ochotę już od dłuższego czasu ^^