czwartek, 5 października 2017

Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny - Matthew Cobb

Email Edytuj post

Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny - Matthew Cobb


Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny - Matthew Cobb

Tytuł: Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny
Autor: Matthew Cobb
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 14 lutego 2017
Liczba stron: 568


„Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny” jest interesującą książką autorstwa Matthew Cobba omawiającą zagadnienia związane z teorią kodu genetycznego. Pojęcie kodu genetycznego pojawiło się dopiero w 1953 roku, a osobami, które rozpropagowały to odkrycie byli James Watson oraz Francis Crick. W jednym z artykułów opublikowanym na łamach „Nature” jako pierwsi poruszyli to zagadnienie. Od tego czasu rozwój badań nad kodem genetycznym poszedł znacznie do przodu i z każdym rokiem przynosi nowe, zaskakujące odkrycia.

Jak powszechnie wiadomo, kod genetyczny składa się z cząstek czterech zasad łączących nici DNA w podwójną helisę. Matthew Cobb opisuje te zagadnienia szczegółowo, pozwalając w pełni zrozumieć istotę kodu genetycznego. Autor przedstawia historię badań, jak również jakie idee przyświecały pierwszym eksperymentom. Przeczytamy o wielu odkryciach, porażkach na tym polu oraz dowiemy się jaka przyszłość czeka tę intrygującą dziedzinę naukową.

Książka spodobała mi się i sprawiła sporo frajdy z lektury. Podczas lektury czytelnik może uświadomić sobie, że dokonywanie odkryć naukowych jest procesem żmudnym i długotrwałym, okupionym wieloma niepowodzeniami i porażkami. James Watson oraz Francis Crick zapoczątkowali falę badań nad kodem genetycznym i przyczynili się do wzmożonego zainteresowania akurat tym rodzajem badań. Całość czyta się ciekawie, wsiąkając coraz mocniej w opisywany temat. Autor dzięki lekkiemu i barwnemu językowi sprawia, że książkę czyta się szybko, od pierwszej do ostatniej strony.

„Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny” powinna przypaść do gustu miłośnikom biologii, chemii oraz genetyki. Świetnie się bawiłem podczas lektury tej książki i z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po tego typu publikacje. Lektura niniejszej książki poszerza wiedzę oraz światopogląd pokazując, że postęp naukowy w dzisiejszych czasach rozwija się w bardzo szybkim tempie. Szkolny system nauczania nie nadąża za tempem odkryć naukowych, sprawiając, że uczniowie uczą się przestarzałych informacji. Dorze, że istnieją publikacje takie jak ta, pomagające nadrobić luki w edukacji. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
2 komentarze
Unknown pisze...

Chętnie przeczytam :)

Unknown pisze...

Nie czytuje tego rodzaju książek, choć ta mogłaby mi się spodobać.