środa, 4 października 2017

Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi - Michael J. Benton

Email Edytuj post

Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi - Michael J. Benton


Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi - Michael J. Benton

Tytuł: Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi
Autor: Michael J. Benton
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 28 lutego 2017
Liczba stron: 488


„Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi” jest arcyciekawą publikacją autorstwa Michaela J. Benton'a. Autor jest renomowanym, brytyjskim paleontologiem, który w ciekawy sposób opowiada o zawiłej sekwencji wydarzeń, mogącej doprowadzić miliony lat temu do wymarcia większości gatunków na naszej planecie. Według jednej z teorii około 250 milionów lat temu życie na Ziemi niemal przestało istnieć. Co mogło spowodować tak ogromną katastrofę na naszym globie?

Masowe wymieranie mające miejsce na Ziemi pod koniec permu nie miało sobie równych. Podczas tej katastrofy przetrwał niespełna co dziesiąty żyjący na niej gatunek. Mało brakowało, a życie na Ziemi już by się nie odrodziło. Naukowcy po dziś dzień spierają się, co mogło spowodować to globalne wymieranie gatunków. Michael J. Benton przedstawia nam wiele teorii na ten temat i dodaje swoje trzy grosze, rzucając nowe światło na ten straszliwy kataklizm.

Książka jest bardzo ciekawie napisana, dzięki czemu przeczytałem ją w dość szybkim tempie. Wymieranie sprzed 250 milionów lat stosunkowo niedawno stało się znane naukowcom z dziedziny geologii i paleontologii. Dopiero w XIX wieku badania na ten temat nabrały tempa. Autor omawia różne teorie i ostatnie odkrycia ukazując, jak jeszcze wiele jest niewiadomych i ile jeszcze zagadek czeka na rozwiązanie. Benton dzieli się z czytelnikami również swoim stanowiskiem i poglądami na temat tego masowego wymierania, stawiając wiele pytań, które domagają się odpowiedzi.

„Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi” jest książką ciekawą, którą czyta się z zapartym tchem. Autor w przystępny sposób dzieli się z czytelnikami licznymi informacjami z zakresu geologii oraz paleontologii. Pozycję tą czyta się dość szybko i można wynieść z niej sporą ilość ciekawej i interesującej wiedzy. Z pewnością sięgnę jeszcze po tego typu publikacje, gdyż wiedzy w nich zawartej próżno szukać gdzie indziej. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
3 komentarze
Madzi Aczek pisze...

Nie czytam tego rodzaju książek, ale kto wie może mi się spodoba.

Sylwia W. pisze...

Jak zachwalasz to skuszę się w wolnym czasie.

Annetta Zygiel pisze...

Zawsze ciekawiła mnie ta tematyka, nigdy nie spotkałam się z żadną książką na ten temat. Widzę, że muszę nadrobić zaległości :P.