środa, 20 września 2017

Dunkierka - Joshua Levine

Email Edytuj post

Dunkierka - Joshua Levine


Dunkierka - Joshua Levine

Tytuł: Dunkierka
Autor: Joshua Levine
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 23 sierpnia 2017
Liczba stron: 362


„Dunkierka” jest książką autorstwa Joshui Levine, opowiadającą historię angielskich i francuskich żołnierzy na frontach II Wojny Światowej. Na podstawie tamtych dramatycznych wydarzeń powstał również pełnometrażowy film w reżyserii Christophera Nolana. Film stał się megahitem i zyskał sobie przychylność widowni, jak i krytyków na całym świecie. Książka również potrafi wciągnąć w porywającą historię żołnierzy zmagających się z trudami i okrucieństwami wojny. Historia opisana przez Joshuę Levine została przedstawiona z polotem i rozmachem, wciągając czytelnika w brutalny i niebezpieczny czas II Wojny Światowej.

Od 27 maja do 4 czerwca 1940 roku alianci, zostali zmuszeni do ewakuacji trzystu tysięcy angielskich i francuskich żołnierzy pod okrutnym ostrzałem wroga. Książka opowiada tamtą dramatyczną i heroiczną historię o długich godzinach walki na froncie, bohaterstwie żołnierzy i wielu niedogodnościach, z którymi musieli zmagać się tamci ludzie. Akcja książki opisuje walki na morzu, jak i na lądzie, głód oraz problemy z nadmiernie przeładowanymi łodziami. Gdyby nie heroiczne poświęcenie tamtych ludzi przebieg wojny mógłby wyglądać zupełnie inaczej, zmieniając naszą obecną historię.

Brytyjczycy pokazali ogromny hart ducha oraz niesłabnący patriotyzm w czasie morderczych starć II Wojny Światowej. Książka Levine’a została wzbogacona o kadry z filmu oraz wiele ciekawych zdjęć historycznych dodając całości dodatkowego, niepowtarzalnego klimatu. Pozycja ta została również ciekawie napisana, barwnym i dosadnym językiem wciągając czytelnika w tamte burzliwe czasy. Autor dosadnie ukazał, z jak trudnymi wyborami musieli się zmagać tamci żołnierze. Miłośnicy historii powinni poczuć się jak najbardziej usatysfakcjonowani, jak również fani filmu Christophera Nolana.

„Dunkierka” zawiera rozmowę Joshui Levine'a z reżyserem filmu Christopehem Nolanem, dzięki czemu możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o powstaniu filmu oraz przeczytać liczne komentarze na temat tamtych wydarzeń historycznych. Całość została przedstawiona nad wyraz ciekawie, nie jest to morze łatwa lektura, jednak jak najbardziej warta poznania. Wydarzenia 1940 roku są niezwykle interesujące, nie tylko ze względów historycznych, lecz również dlatego, że dają do myślenia na temat ludzkiej skomplikowanej psychiki pełnej skrajności. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu HarperCollins Polska:
Wydawnictwo  Harper Collins
5 komentarzy
Lydia Beetlejuice pisze...

Muszę ją mieć.

Sayuri Veronique pisze...

Film był fajny, a po książkę również sięgnę.

Almead Alrack pisze...

W wolnej chwili przeczytam.

Zaczytana Zośka pisze...

Zapowiada się interesująco.

Sylwia W. pisze...

Zachęciłeś mnie do poznania tej książki. Jak wpadnie w moje ręce to przeczytam.