niedziela, 30 lipca 2017

Raport mniejszości - Philip K. Dick

Email Edytuj post

Raport mniejszości - Philip K. Dick


Raport mniejszości - Philip K. Dick


Tytuł: Raport mniejszości
AutoR: Philip K. Dick
Cykl: Opowiadania zebrane Philipa K. Dicka (tom 4) 
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 11 października 2016
Liczba stron: 584

„Raport mniejszości” jest już czwartym tomem zbioru opowiadań autorstwa Philipa K. Dicka wydanym przez Dom Wydawniczy Rebis. W książce znajdziemy osiemnaście niedługich tekstów niedoścignionego króla science fiction, które zostały po raz pierwszy opublikowane w latach 1954–1964. Przekrój tematów podejmowanych przez autora jest bardzo szeroki, poczynając od samoreplikujących się maszyn, a skończywszy na staruszce, która wykorzystuje swoje umiejętności, aby podróżować w czasie. Jest co czytać.

Klasyczne opowiadania SF wcale się nie zestarzały i pomimo upływu wielu lat nadal budzą ciekawość i nie raz potrafią szokować. W skład tego rewelacyjnego zbioru wchodzą między innymi opowiadania takie jak: „Raport mniejszości” opowiadające o policyjnej grupie specjalnej, która wykrywa przestępstwa, zanim jeszcze zostaną popełnione. Wszystko się komplikuje, gdy oskarżonym o morderstwo zostaje jeden z uczestników projektu. Jakby tego było mało, oskarżony wcale nie słyszał o osobie, którą ma podobno zabić. Nadmienić należy, że twórczość Philipa K. Dicka nie należy do łatwych. Teksty tego pisarza mają jeden wspólny mianownik, opowiadają historię o z pozoru zwyczajnych ludziach, którzy zostają wciągnięci w nietypowe wydarzenia. Autor przestrzega również przed destruktywnym działaniem człowieka i jego zbyt dużym uzależnieniu od rozwijającej się technologii.

Niniejszy zbiór pokazuje, że Philip K. Dick nie miał sobie równych i potrafił tworzyć historie, które na długo zapadają w pamięci. Styl autora jest dosadny i bogaty, sprawiający, że od lektury wręcz nie można się oderwać. Opowiadania są tajemnicze i kontrowersyjne, pełne bohaterów z krwi i kości, którzy starają się przeżyć w ciągle zmieniającym się świecie. Zbiór krótkich form autora niezwykle mnie zaciekawił i z pewnością sięgnę jeszcze po kolejny tego typu tom. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla fanów autora, jak i osób lubiących opowiadania spod szyldu science fiction.

„Raport mniejszości” jest ciekawym zbiorem krótkich form autora. Nie zawiodłem się na tej pozycji i z pewnością sięgnę po kolejne książki spod jego pióra. Wydanie prezentuje się również na plus, a tłumaczenie nie zawiera zbyt wielu błędów. Pozycja ta jest jak najbardziej godna uwagi, w szczególności dla miłośników opowiadań, jak i dziwacznych i kontrowersyjnych wizji. Polecam.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:
Wydawnictwo Rebis
4 komentarze
Unknown pisze...

Lubię zbiory opowiadań, jak wpadnie mi w łapki to przeczytam.

Unknown pisze...

Nie znam twórczości Dicka, choć ta książka zapowiada się interesująco :).

Michał Anioł pisze...

Dick to prawdziwa i nieśmiertelna klasyka. Książka warta uwagi.

Unknown pisze...

Nie przepadam za zbiorami opowiadań, ale po ten z ciekawości sięgnę. Jak przypadnie mi do gustu, to może przeczytam również inne jego książki.