sobota, 29 lipca 2017

Pani Jeziora - Andrzej Sapkowski

Email Edytuj post

Pani Jeziora - Andrzej Sapkowski


Pani Jeziora - Andrzej Sapkowski

Tytuł: Pani Jeziora
Autor: Andrzej Sapkowski
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 7)
Wydawnictwo: superNOWA
Data wydania: 28 października 2014
Liczba stron: 596

„Pani Jeziora” jest ostatnią częścią sagi o wiedźminie, gdzie Sapkowski wyjaśnia wiele wątków, które wcześniej nurtowały czytelników. Przeczytamy o karkołomnych przygodach Geralta z Rivii, Lwiątku z Cintry, czarodziejki Yennefer, czy poety Jaskra. Podczas lektury poznamy również wielu innych bohaterów, krasnoludów, elfów czy czarodziejów. Wielka wojna nadciąga i pociągnie za sobą wszystkich, którzy mają pecha stanąć na jej drodze. Armia Nilfgaardu toczy zacięte potyczki z siłami Północy, siejąc w koło chaos i śmierć. Komu uda się wyjść cało z tej krwawej pożogi?

Coś się kończy, coś się zaczyna. Wąż Uroboros gryzie swój własny ogon, symbolizując tym samym zamknięte koło czasu... Ciri potrafi otwierać tajemne wrota, podróżować między Światami i Czasem, są tacy, którzy zrobią wszystko, dosłownie wszystko, aby posiąść tę moc. Czarodziej Vilgefortz nie spocznie, zanim nie posiądzie mocy Ciri lub jej dziecka, które ma równie potężne zdolności. Elfowie chcą ocalić świat przed Białym Zimnem, zapowiedzianym przez wieszczkę Ithlinne Aegli, córkę Aevenien końcem świata. Nilfgaard toczy zażarte boje z wojskami Północy, a w tym całym chaosie jest Geralta, Ciri, Yennefer oraz Jaskier. Smutek, strach, krew, tak wiele niewinnej krwi, która została przelana. W ogromnej nienawiści, bólu i śmierci pojawia się jednak promyk nadziei...

Andrzej Sapkowski stworzył niepowtarzalny cykl i zaserwował swoim czytelnikom kawał porządnej literatury. Świetnie się bawiłem podczas lektury wszystkich tomów cyklu, za sprawą ciekawej fabuły, bohaterów z krwi i kości oraz pierwszorzędnego humoru. Kompania Geralta srogo ucierpiała, pewne wątki zostały wyjaśnione, a zakończenie nie jest do końca jednoznaczne. Wielka wojna z Nilfgaardem została epicko opisana, wprowadzając czytelnika mocno w wir zaciętej bitwy, gdzie ostrza wirują, a ziemia zostaje skąpana barwą szkarłatu. Historia przygód Geralta, Ciri, Yennefer, Jaskra i innych oczarowała mnie i z pewnością jeszcze nie raz do niej powrócę.

„Pani Jeziora” w sprawny sposób zamyka cały cykl i wyjaśnia wiele wcześniej otwartych wątków. Akcja była szybka, bohaterowie trzymali w napięciu do ostatniego momentu, dzięki czemu chłonąłem kolejne strony z zapartym tchem. Cykl jest arcydziełem jedynym w swoim rodzaju, barwnym, pełnym ciekawych bohaterów i porywających scen batalistycznych. Fabuła jest poprowadzona po mistrzowsku, zaskakując i wciągając do ostatniej strony. Czytelnik zagłębia się w barwny i niebezpieczny świat, gdzie prastara magia jest równie ważna, jak ostry miecz. Sapkowski stworzył świat cyklu drobiazgowo i pieczołowicie, przekonując jego prawdziwością i spójnością. Książki spod szyldu „Wiedźmin Geralt z Rivii” pokazują, że w Polsce również można tworzyć powieści na najwyższym, światowym poziomie. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Księgarni Bookmaster:

BookMaster
6 komentarzy
Lydia Beetlejuice pisze...

Rewelacyjny cykl, szkoda, że to już koniec.

Sayuri Veronique pisze...

Nie czytałam jeszcze nic Sapkowskiego, ale widzę, że pora to zmienić :)

Almead Alrack pisze...

Muszę ją zdobyć!

L.V.V. Sasha pisze...

Ponoć warta przeczytania, więc kto wie...

Aemii Enekko pisze...

Jestem w trakcie lektury i jest Super! :D

Lejko Buuka pisze...

Książka niesamowicie wciąga.