czwartek, 25 maja 2017

Opowieść o Kullervo - John Ronald Reuel Tolkien, Verlyn Flieger

Email Edytuj post

Opowieść o Kullervo - John Ronald Reuel Tolkien, Verlyn Flieger


Opowieść o Kullervo - John Ronald Reuel Tolkien, Verlyn Flieger

Tytuł: Opowieść o Kullervo
Autor: John Ronald Reuel Tolkien, Verlyn Flieger
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 8 listopada 2016
Liczba stron: 272


„Opowieść o Kullervo” jest niepublikowaną dotąd powieścią fantastyczną stworzoną przez J.R.R. Tolkiena. Kullervo jest jedną z najmroczniejszych i najbardziej tragicznych postaci stworzonych przez Tolkiena. Niniejsza książka odbiega nieco od świata wykreowanego we „Władcy Pierścieni”, głównie za sprawą wielu dość drastycznych scen. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczość J.R.R. Tolkiena. Tak jak za sprawą „Hobbita” przeżywaliśmy zapierające dech w piersi podróże, tak samo emocjonuje i zachwyca opowieść o Kullervo.

Kullervo wychowywał się na gospodarstwie swego znienawidzonego wuja Untamo. Członek rodziny, który dał mu dach nad głową, zabił jego ojca, porwał matkę, a gdy Kullervo był mały, próbował go zabić. Gdy chłopak dorasta zaczynają strzec go magiczne moce czarnego psa Mustiego, a on sam coraz bardziej zamyśla zemścić się na swym wuju. Chłopaka kocha jedynie jego siostra Wanona, stając się dla niego jedynym oparciem w okrutnym świecie. Pewnego dnia Untamo sprzedaje bratanka kowalowi Asemo, rozpoczynając tym samym pasmo kolejnych nieszczęść chłopaka. Żona kowala znęca się nad nieszczęsnym Kullervem, sprawiając, że w przypływie szalu pozbawia ją życia. Kullervo wkracza na mroczną drogę, przepełniony chęcią zemsty na swoim wuju Untamo.

J.R.R. Tolkien zawsze potrafił tworzyć rewelacyjne światy i wciągające historie, tak samo jest również w przypadku tej książki. „Opowieść o Kullervo” była jedną z pierwszych opowieści stworzonych przez Tolkiena, której w efekcie nie skończył. Postać Kullervo stała się pierwowzorem Túrina Turambara, bohatera „Opowieści o dzieciach Húrina”, postaci, która zaskarbiła sobie przychylność fanów twórczość autora. Niniejsza książka przedstawia opowieść, która posłużyła jako fundament powstania „Władcy Pierścieni”. Jest to lektura obowiązkowa dla miłośników twórczość Tolkiena, głównie za sprawą rzetelnego opracowania i poruszającej historii.

Książka zawiera opowieść w oryginale po angielsku, co pozwoli dokładniej zagłębić się w przedstawianą historię. Jest to pozycja godna uwagi, która nie powinna zawieść, żadnego miłośnika fantastyki. W książce znajdziemy również fotokopie rękopisów Tolkiena, co jest niemałą gratką, dla każdego miłośnika uniwersum Śródziemia. Całość napisana jest językiem barwnym i bogatym, wciągającym mocno w wykreowany przez autora świat. Piękne wydanie w twardej oprawie również zasługuje na plus, pięknie prezentując się na półce. J.R.R. Tolkien tworząc postać Kullervo wzorował się na fińskim eposie „Kalevalla”, który stał się niejako początkiem stworzenia „Sillmarilionu".

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
6 komentarzy
Aemii Enekko pisze...

Jestem fanką Tolkiena więc na pewno się z nią zapoznam.

L.V.V. Sasha pisze...

sięgnę po nią.

Yukka Amano pisze...

Bardzo fajna okładka :D.

Paula Jagoda pisze...

Ciekawa książka.

Ania Lenna pisze...

Z ciekawości przeczytam.

Happy Makane pisze...

Nie czytałam jeszcze tej książki Tolkiena, nadrobię to w najbliższym czasie :)