czwartek, 25 maja 2017

Ciemna materia i dinozaury - Lisa Randall

Email Edytuj post

Ciemna materia i dinozaury - Lisa Randall


Ciemna materia i dinozaury - Lisa Randall

Tytuł: Ciemna materia i dinozaury
Autor: Lisa Randall
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 3 listopada 2016
Liczba stron: 536


Lisa Randall podjęła się opisania nowatorskiej teorii, która dla wielu osób może wydać się nieco kontrowersyjna. Książka zawiera opisy z zakresu astrofizyki planetarnej, kosmologii czy fizyki cząstek elementarnych. Autorka poddaje pewną hipotezę, która wzmiankuje, jakoby ciemna materia miała wpływ na ruchy komet oraz meteorytów w kierunku naszej planety. Dodatkowo Lisa Randall poddaje w możliwość, że przed milionami lat przez takie właśnie zachowanie komet i meteorytów mogły wyginąć dinozaury.

Profesor Lisa Randall w niniejszej książce opisuje, w jaki sposób ciemna materia mogła przyczynić się do wymierania dinozaurów na naszej planecie. Według autorki ciemna materia mogła być pośrednio związana z wyginięciem tych wielkich gadów. Według autorki, jeżeli dojdzie do przejścia Słońca przez płaszczyznę Drogi Mlecznej, Układ Słoneczny może natrafić na skupisko ciemnej materii. Gdy dojdzie do takiego zjawiska, przyciąganie grawitacyjne wybija komety ze swoich orbit, które mogą wejść na kurs kolizyjny z Ziemią. Wydarzenie takie może doprowadzić do niemal całkowitego wyginięcia życia na naszej planecie.

Książka została napisana ciekawie, opisuje bardzo realistycznie i rzeczowo zjawiska związana z kosmologią. Teoria poruszana w niniejszej publikacji została oparta na mocnych fundamentach i nie jest pozbawiona sensu. Jest całkiem możliwe, że kataklizm, do którego doszło wiele milionów lat temu, był wywołany po części przez działanie ciemnej materii. Całość została napisana językiem naukowym, lecz przystępnym, dzięki czemu lekturę czyta się z dużą ciekawość. Po zakończeniu lektury zostałem wzbogacony o sporą dawkę wiedzy i nabrałem ochoty do dalszego zgłębiania tematu.

„Ciemna materia i dinozaury” jest książką ciekawą, która powinna przypaść do gustu w szczególności miłośnikom kosmologii. Pozycja ta zawiera wiele ciekawostek i informacji z zakresu astronomii czy fizyki co dodatkowo sprawia, że książkę czyta się z zainteresowaniem. Po zakończeniu lektury możemy, choć w niewielkim stopniu pojąć, w jaki sposób funkcjonuje otaczający nas wszechświat. Naukowcy pokroju Lisy Randall pozwalają nam zrozumieć, skąd się wzięliśmy i gdzie tak naprawdę są nasze korzenie. My wszyscy, jak i wszystko, co nas otacza, pochodzi z gwiazd, dlatego powinniśmy się postarać nieco lepiej je zrozumieć.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
5 komentarzy
Zaczytana Zośka pisze...

ciekawa recenzja:)

Annetta Zygiel pisze...

Przeczytałabym ją z wielką przyjemnością.

Madzi Aczek pisze...

Jak wpadnie mi w ręce to przeczytam.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Może po nią sięgnę jak wpadnie mi w ręce.

Claudia de Rodrigez pisze...

Interesująca pozycja;D.