niedziela, 12 marca 2017

II wojna światowa. Kompendium - Bogusław Brodecki

Email Edytuj post

II wojna światowa. Kompendium - Bogusław Brodecki


II wojna światowa. Kompendium - Bogusław Brodecki

Tytuł: II wojna światowa. Kompendium
Autor: Bogusław Brodecki
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 17 listopada 2016
Liczba stron: 260

„II wojna światowa. Kompendium” jest prawdziwą skarbnicą wiedzy z zakresu tematyki II wojny światowej. Bogusław Brodecki spisał się znakomicie i oddał w ręce czytelników pozycję dopracowaną i jak najbardziej godną uwagi. Książka poświęcona jest w całości zagadnieniom związanym z tą straszliwą i bestialską wojną, która pochłonęła wiele milinów niewinnych ofiar. Autor spisał skrupulatnie zagadnienia zaczynające się od dokładnych przygotowań Hitlera i inwazji na Polskę, a później całą Europę aż do dramatycznej kapitulacji III Rzeszy. Publikacja jest bogato ilustrowana, obrazowo ukazując ten jeden z najkrwawszych konfliktów w dziejach współczesnego świata.

To obszerne kompendium jest kompletnym zbiorem działań wojennych, uzbrojenia oraz zagrywek politycznych, które miały miejsce podczas tego brutalnego konfliktu. Realistyczne ilustracje przykuwają uwagę czytelnika swoją drobiazgowością i szczegółowością, stając się mocną stroną tej pozycji. Książka wciąga w realia II wojny światowej, która doskonale nadaje się dla laików w tej dziedzinie, jak i osób dobrze zaznajomionych z tym okresem historycznym. Przeczytamy, chociażby o kapitulacji Berlina czy zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę. Jest to rozległy katalog, pokazujący, że II wojna światowa może jeszcze kryć przed nami wiele tajemnic i niejasności.

Na temat Hitlera i nazistów do tej pory narosło wiele tajemnic i wątpliwości. Jak choćby zakrojone na ogromną skalę poszukiwania rozpoczęte w 1938–39 roku na rozkaz Hitlera i z udziałem Heinricha Himmlera na terenach Tybetu, które miały zaowocować uzyskaniem tajemnej wiedzy od mnichów tybetańskich, jak i samego Dalai Lamy. Kolejną równie zaskakującą kwestią jest śmierć samego Führera. Hitler dobrze zaplanował swoją śmierć, pokazując, że był osobą szaloną, a mimo to trzeźwo myślącą. Moim zdaniem jest bardzo mało prawdopodobne, aby Hitler popełnił samobójstwa. Führer znał się bardzo dobrze na sztuce manipulacji i propagandzie, dokładnie wiedząc jak w razie niepowodzenia wymknąć się licznym wrogom. Dodatkowo dla niepoznaki jego ciało zostało spalone przez straż przyboczną, a spopielone zwłoki odkryli żołnierze Armii Czerwonej. Kolejna kontrowersja związana ze śmiercią Hitlera wiąże się ze sprawą jego czaszki, w muzeum w ZSRR okazało się, że nie posiadają oni czaszki Führera, gdyż ta należy do kobiety. Czy i w jaki sposób umarł Hitler po dziś dzień pozostaje tajemnicą.

„II wojna światowa. Kompendium” wprowadza czytelnika w realia II wojny światowej, pozwalając, choć odrobinę poznać okropność i zło tamtej wojny. Wydanie w twardej oprawie znakomicie prezentuje się na półce, stanowiąc perełkę w księgozbiorze każdego miłośnika historii. Książka oferuje sporą dawkę wiedzy i informacji w szczególności dla laików niezaznajomionych do końca z wydarzeniami II wojny światowej, w przystępny sposób zachęcając do dalszego zgłębiania tamtego okresu historycznego. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
8 komentarzy
Unknown pisze...

Uwielbiam tego rodzaju publikacje. Biegnę do księgarni!:D

Yuri Ossaka pisze...

Okładka przykuwa wzrok.

Cresto Mix pisze...

Historia to mój konik, a ta książka zapowiada się dość ciekawie.

Unknown pisze...

w wolnej chwili pewnie przeczytam ;]

Unknown pisze...

Muszę ją mieć w swojej biblioteczce.

Unknown pisze...

Interesująca książka.

Gerroor Ged pisze...

ciekawa recenzja. W szczególności ta część o Hitlerze...;D

Anne Heronton pisze...

Książka wydaje się interesująca. Nie znam tego autora ale chyba zaryzykuję i po nią sięgnę.