niedziela, 12 marca 2017

Dzieje grzechu - Stefan Żeromski

Email Edytuj post

Dzieje grzechu - Stefan Żeromski


Dzieje grzechu - Stefan Żeromski

Tytuł: Dzieje grzechu
Autor: Stefan Żeromski
Seria: Perły Literatury
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 22 stycznia 2016
Liczba stron: 551

„Dzieje grzechu” autorstwa Stefana Żeromskiego jest utworem powszechnie znanym i cenionym, za sprawą bogatego języka i niesztampowo przedstawionej historii. Książka ta jest dramatem psychologicznym, który potrafi wciągnąć od pierwszej do ostatniej strony. Historia przedstawiona na kartach książki opowiada o nieszczęśliwej miłości pewnej kobiety, którą złamane serce doprowadza na sam skraj upadku i rozpaczy. W czasach gdy książka ukazała się po raz pierwszy, wzbudziła duże poruszenie i kontrowersje, stając się skandalem literackim.

Ewa jest dziewczyną z dobrego domu i pewnego dnia zakochuje się w Łukaszu, mężczyźnie, który wynajmuje pokój w domu jej matki. Mężczyzna jest jednak żonaty i postanawia wrócić do współmałżonki, wywołując tym samym rozpacz młodej dziewczyny. Ewa postanawia go odnaleźć, rozpoczynając tym samym swój upadek i postępujące nieszczęście.

Stefan Żeromski za napisanie tego utworu został niejednokrotnie surowo oceniany i posądzany o erotomanię i histerię. W wielu recenzjach i opiniach nie pozostawiono na autorze suchej nitki, wytykając, jakoby książka nie miała sensu i była pozbawiona większych idei. „Dzieje grzechu” stało się pozycją, która po raz pierwszy w tak odważny sposób ukazała tematykę seksualną w polskiej literaturze. Za sprawą tak skrajnych emocji o książce zrobiło się głośno i doczekała się ona bardzo wielu wydań i wznowień. Dzieło spisane przez Żeromskiego jest miejscami okrutne i przepełnione zgnilizną moralną. Ludzki dramat został bardzo dobitnie ukazany, który potrafi dotknąć każdego czytelnika wrażliwego na krzywdę i niedolę bliźniego. Stefan Żeromski bez skrupułów i sentymentów potrafił na kartach swej powieści pokazać upadek i zgorszenie człowieka, który wyzbywa się miłości oraz szacunku do samego siebie.

„Dzieje grzechu” potrafi wstrząsnąć czytelnikiem i sprawić, że na długo po zakończeniu lektury będziemy rozważać wydarzenia, które miały miejsce na kartach książki. Historia nieszczęsnej kobiety, która nieszczęśliwie się zakochała, a jej uczucie zakończyło się upadkiem moralnym, potrafi chwycić za serce. Dosadny i bogaty język autora sprawia, że książkę czyta się z ciekawością, rozbudowana narracja i realistyczne dialogi również sprawiają, że od książki nie można się oderwać. Jest to prawdziwe dzieło, które każdy starszy czytelnik powinien poznać, za sprawą bohaterów z krwi i kości, którzy przeżywają prawdziwe problemy i rozterki. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
3 komentarze
Unknown pisze...

Żeromski to klasyka więc chętnie przeczytam to wydanie.

Unknown pisze...

Lubię takie książki, przepełnione ludzkimi problemami i rozterkami...

Unknown pisze...

Rzadko sięgam po takie książki, choć może tym razem zrobię wyjątek ;)