środa, 8 lutego 2017

W górach szaleństwa i inne opowieści - Howard Phillips Lovecraft

Email Edytuj post

W górach szaleństwa i inne opowieści - Howard Phillips Lovecraft


W górach szaleństwa i inne opowieści - Howard Phillips Lovecraft

Tytuł: W górach szaleństwa i inne opowieści
Autor: Howard Phillips Lovecraft
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017-01-09
Liczba stron: 732


„W górach szaleństwa i inne opowieści” od razu przyciąga misternie wykonaną okładką oraz sporą objętością książki. Pozycja ta zawiera jedne z najlepszych i najbardziej przerażających opowieści, które wyszły spod pióra Samotnika z Providence. Lovecraft w swych tekstach posługiwał się językiem bogatym i doszlifowanym do perfekcji, sprawiając, że jego historie zdają się na swój sposób autentyczne i przerażają, aż do szpiku kości. Pozycja ta jest zbiorem ponadczasowych i klasycznych opowieści grozy, na których wzorowali się najwięksi pisarze gatunku, jak choćby Stephen King. Howard Phillips Lovecraft był jednym z prekursorów fantastyki naukowej, pisał opowiadania utrzymane w tej konwencji oraz stworzył własną mitologię, ze znaczną ilością prastarych i przerażających istot, znanych jako Przedwieczni z Mitologii Cthulhu.

Teksty przedstawione w niniejszym zbiorze są kultowe dla fanów opowieści grozy i miłośników wymagającej i niesztampowej literatury. Mitologia Cthulhu potrafi wedrzeć się do podświadomości czytelnika, pozostając z nim na długo po odłożeniu książki. Opowiadania takie jak: „Zapomniane miasto”, „W górach szaleństwa”, „Zew Cthulhu” czy „Przypadek Charlesa Dextera Warda” są tekstami różnorodnymi i jak najbardziej godnymi uwagi. Utwory w stylu „Muzyka Ericha Zanna” przeszywają do głębi podczas czytania i potrafią wzbudzić prawdziwy i paniczny lęk. Lovecraft w swoją twórczość wprowadza elementy mitologiczne, metafizyczne, jak również gotyckie, sprawiając, że są to opowieści nietuzinkowe i niepowtarzalne.

Mitologia Cthulhu buduje niesamowity, groteskowy klimat, zawiera wiele przerażających istot, które czają się uśpione w mrokach wieczności. H.P. Lovecraft jest autorem, który stworzył bardzo wiele tekstów i oddawał się pisarstwu ze straceńczą nonszalancją i głębokim oddaniem. Posiadał wielu znamienitych przyjaciół po piórze, jednym z nich był Robert E. Howard, autor takich ponadczasowych i rozpoznawalnych postaci jak: barbarzyńca Conan z Cymerii, purytanin Solomon Kane czy rudowłosa Czerwona Sonja. Lovecraft zapoczątkował fantastykę naukową, a Robert E. Howard opowieści magii i miecza. Zawarte w niniejszym zbiorze opowiadania zostały wiernie przełożone na język polski, dzięki czemu czytelnik może cieszyć się wierną oryginałowi, porywającą lekturą. Jest to prawdziwa gratka dla fanów autora, jak i miłośników dogłębnej i przeszywającej grozy.

Zbiór ten zasługuje na jak największe uznanie, ponieważ oddaje w ręce czytelników jedną z najwierniejszych adaptacji opowiadań Samotnika z Providence. Wydanie w twardej oprawie również zasługuje na duży plus, a makabryczna okładka od razu przyciąga wzrok. Miejscami bluźnierczy i bezbożny język autora potrafi wzbudzić ciarki na plecach, zapadając na długo w myślach czytelnika. Autor cierpiał na chroniczne i obsesyjne koszmary, w których to nawiedzały go owe straszliwe i karykaturalne monstra, znajdujące później swoje miejsce w groteskowych opowieściach Mitologii Cthulhu. Sięgając po tę książkę, robicie to na własną odpowiedzialność, ponieważ jej lektura może wam dostarczyć wiele godzin odstręczających i pierwotnych koszmarów. Koszmarów, w których przyjdzie wam usłyszeć ów zapomnianą, oślizgłą mowę... ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
6 komentarzy
Sayuri Veronique pisze...

zapowiada się interesująco:]

Leluch Poleluch pisze...

Muszę ją dorwać!

Koletea Mims pisze...

Lovecraft to jeden z moich ulubionych pisarzy, więc zmierzam do księgarni ;)

Ania Lenna pisze...

fajna pozycja

Zaczytana Zośka pisze...

Przeczytam jak najbardziej.

Gerroor Ged pisze...

Super zbiór opowiadań, a wydanie w twardej oprawie również przyciąga wzrok :D.