poniedziałek, 2 stycznia 2017

Wajda. Kronika wypadków filmowych - Bartosz Michalak

Email Edytuj post

Wajda. Kronika wypadków filmowych - Bartosz Michalak


Wajda. Kronika wypadków filmowych - Bartosz Michalak

Tytuł: Wajda. Kronika wypadków filmowych
Autor: Bartosz Michalak
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 16 listopada 2016
Liczba stron: 384


Postać Andrzeja Wajdy jest znana praktycznie każdemu, jednak mało osób wie, chociażby o kulisach powstawania jego najważniejszych filmów. Dzięki niniejszej książce będziemy mogli w lepszy sposób poznać portret niesamowitego artysty, który wniósł bardzo wiele do Polskiej kinematografii. Bartosz Michalak ukazuje nam postać wielowymiarową i częstokroć pełną skrajności, o której czyta się z prawdziwą ciekawością. „Wajda. Kronika wypadków filmowych” zawiera duży dorobek filmowy Wajdy, jego sposób bycia oraz historię życia zawodowego. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla osób chcących poznać trochę bliżej postać tego nietuzinkowego twórcy.

Andrzej Wajda dorobił się wielu znanych i cenionych produkcji jak choćby: „Ziemia obiecana”, „Wesele”, „Człowiek z marmuru” czy „Człowiek z żelaza". Produkcji, które są kojarzone nierozerwalnie z Polską kinematografią. „Wajda. Kronika wypadków filmowych” jest relacją osób, które miały możliwość współpracować z reżyserem przy tworzeniu jego wielu filmów. Aktorzy tacy jak: Daniel Olbrychski, Elżbieta Czyżewska czy Krystyna Janda zdają wyczerpująca relację ze swoich kontaktów z jednym z najbardziej zaskakujących polskich reżyserów.

Bartosz Michalak zebrał również relacje i wypowiedzi członków ekipy technicznej: kompozytorów, scenografów czy operatorów, sprawiając tym samym, że niniejsza publikacja jest wyczerpująca pod wieloma względami. Nie zabraknie w niej ciekawych anegdot oraz wielu rozmów, które prowadzili z Wajdą. Podczas lektury wyłania nam się zaskakujący portret reżysera, który był artystą zdecydowanym i w pewnych sytuacjach bezkompromisowym. Poznamy okoliczności powstania jego największych filmów oraz relacji z wieloma osobami, które przybliżą nam okoliczności powstania wielu kultowych już produkcji.

„Wajda. Kronika wypadków filmowych” jest pozycją ciekawą pokazującą z nieco innej strony relacje Wajdy z koleżankami i kolegami z planów zdjęciowych. Dzięki lekturze dowiemy się, w jaki sposób Wajda rozmawiał z aktorami oraz obsługą planu. Przeczytamy również nieco informacji o historii polskiej kinematografii oraz jak rozwijała się w ciągu ostatnich lat. Książka opowiada historię zacnego reżysera oraz wielu osób, które maiły możliwość z nim pracować. Andrzej Wajda był barwną postacią, która rozsławiła nasz kraj na arenie międzynarodowej. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
5 komentarzy
Zakrecona pisze...

Ciekawa recenzja.

Unknown pisze...

Jak wpadnie mi w ręce przeczytam:)

Unknown pisze...

Lubię Wajdę jako reżysera, więc może książka również przypadnie mi do gustu.

Unknown pisze...

Z ciekawości sięgnę.

Unknown pisze...

jak znajdę czas to przeczytam