środa, 14 grudnia 2016

Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych - Andrew Nagorski

Email Edytuj post

Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych - Andrew Nagorski


Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych - Andrew Nagorski

Tytuł: Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych
Autor: Andrew Nagorski
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 25 października 2016
Liczba stron: 382


Autor "Hitlerlandu" Andrew Nagorski zaserwował swoim czytelnikom po raz kolejny pozycję nie mniej kontrowersyjną i budzącą ciarki po plecach. Jego kolejna książka „Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych” to dosadna pozycja, która przemawia mocno do wyobraźni czytelnika. Autor opisuje ściganie zbrodniarzy wojennych, w okresie siedemdziesięciu lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wielu morderców, katów i osób, które na nich zawzięcie polowały, już nie żyje. Czas ich dobiegł końca, dlatego Andrew Nagorski postanowił za pomocą tej publikacji przedstawić czytelnikom ich burzliwe losy.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej wiele krajów zaniechało ścigania zbrodniarzy wojennych, nie widząc w tym swojego interesu. Wiele z nich jak choćby Stany Zjednoczone pod przykrywką pozorów udzielało azylu wielu wysoko postawionym i wysoko wykwalifikowanym nazistom. W taki sposób tysiące z nich uniknęło zasłużonej kary. Zbrodniarze opuszczający w pośpiechu Europę udali się między innymi do Brazylii, jednymi z tych nazistów, którzy w taki sposób uniknęli kary, byli Adolf Eichmann oraz Josef Mengele. Ich śladem ruszyli ludzie darzący ich ogromną nienawiścią i chęcią zemsty. Stali się później Łowcami Nazistów, osobami zdeterminowanymi i starającymi się wypełnić swoje zadanie za wszelką cenę. Ścigając swych prześladowców niemal na końcu świata. Niebyli zorganizowani, nie posiadali w większości przypadków środków finansowych z zewnątrz, a jedyne co pchało ich do działania to chęć wymierzenia sprawiedliwości tym okrutnym katom i mordercom.

Pozycja ta już dzięki świetnej okładce zachęca do przeczytania. Nagorski opisał wiele osób, które przeżyły Holokaust i chciały odpłacić swoim oprawcom srogie za nadobne. Książka wypełniona jest po brzegi faktami i opowieściami osób, które przeżyły w tamtych czasach prawdziwe piekło. Osób, które pomimo uzyskanej wolności postanowiły poświęcić swoje życie na ściganie zwyrodniałych Niemców, nazistów, którzy ukrywali się w wielu miejscach świata. Zbrodnie Trzeciej Rzeszy zniszczyły wiele rodzin, a osoby, które przeżyły, chciały pomścić śmierć swoich bliskich. Ścigano wielu sławnych zbrodniarzy jak, Klaus Barbie czy Rudolf Höss oraz wielu mniej znanych obozowych strażników, którzy stali się katami wielu milionów ludzi. Andrew Nagorski barwnym piórem opisuje te straszne czasy i pokazuje, że sprawiedliwość nie do końca została wymierzona, a wielu morderców uniknęło kary. Głównie dzięki niedostatecznej ingerencji państwowych służb, które zamiast pomagać ścigać przestępców, jeszcze ich ukrywały. Stany Zjednoczone ukrywały niejednokrotnie najokrutniejszych katów Hitlera, mających na rękach krew wielu milionów niewinnych ludzi. Pozwalali im prowadzić normalne życia, z pozoru szanowanych i cenionych obywateli. W ukrywaniu ich pomagało samo FBI, doprowadzając tym samym do sytuacji, w której mordercy setek tysięcy Polaków uniknęli zasłużonej kary.

„Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych” jest książką wstrząsającą i bulwersującą, za sprawą wielu wojennych okropieństw i ludzkich tragedii. Książka opisuje losy ludzi, którzy obrali sobie za cel schwytanie i wymierzenie sprawiedliwości niemieckim sadystom, którzy uciekali z Europy jak szczury z tonącego okrętu. Jest to publikacja, która pokazuje wiele czasami niewygodnych prawd i pozwala poznać historię z nieco innej strony. Andrew Nagorski opisuje wielu zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy oraz ich Łowców, bohaterów, którzy porzucili wygodne życia, aby schwytać i osądzić swych oprawców. Pomścić bezbronne ofiary i z męczennika stać się łowcą.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
6 komentarzy
Unknown pisze...

Ciekawa i wartościowa książka.

Unknown pisze...

świetna okładka

Yuri Ossaka pisze...

Może być ciekawa.

Unknown pisze...

Zachęcająca recenzja kiedyś z pewnością przeczytam.

Unknown pisze...

Mroczna historia, tak samo jak okładka.

Unknown pisze...

Chętnie się za nią zabiorę.