niedziela, 13 listopada 2016

Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady - Johannes Sachslehner

Email Edytuj post

Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady - Johannes Sachslehner


Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady - Johannes Sachslehner

Tytuł: Zarządca do spraw śmierci.
Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady
Autor: Johannes Sachslehner
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 27 września 2016
Liczba stron: 352


„Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady” autorstwa Johannesa Sachslehnera pokazuje obraz niezwykle niebezpiecznego i okrutnego sadysty Odilo Globocnika. Przedstawia mroczną historię potwora, który masowo mordował Polaków i Żydów. Wysoki rangą dowódca SS i Policji w Dystrykcie Lublin, przeszedł do historii przede wszystkim jako budowniczy obozów zagłady.

Bestialskie czasy II Wojny Światowej rodziły wiele potworów, między innymi takich zwyrodnialców jak Odilo Globocnik. Globocnik był pomysłodawcą planu likwidacji stłoczonych w gettach Żydów, przy użyciu trującego gazu. Zapoczątkowując tym samym „przemysł śmierci” na masową skalę. II Wojna Światowa pokazała, do czego tak naprawdę zdolni są Niemcy, mając jako sługusów typy pokroju Odilo Globocnika, który wymordował dwa miliony ludzi od 1942 do 1945 roku. Wybudował on obozy zagłady w Treblince, Bełżcu czy Sobiborze, zyskując szybką akceptację Berlina. Globocnik był cyniczną maszyną do zabijania, która zabijała ludzi bez mrugnięcia okiem.

Książka podczas lektury potrafi zmrozić krew w żyłach drastycznością opisów, które miały miejsce naprawdę. Jak wypowiedział się po wojnie o Odilo Globocniku kolejny z niemieckich zbrodniarzy, komendant obozu Auschwitz, Rudolf Höss: „Żydów, jeśli nie byli mu potrzebni do pracy, chciał likwidować na miejscu.". Dobitnie pokazując, że ci „ludzie” nie posiadali ani sumienia, ani moralności, były to bestie w ludzkiej skórze, które czerpały diaboliczną przyjemność z zabijania ludzi. Książka została napisana rzetelnie i ciekawie pokazując dokładny obraz kata i zbrodniarza wielu niewinnych ludzi, którzy mieli nieszczęście wpaść w jego łapska. Odilo Globocnik brał czynny udział również w masowych deportacjach ludności cywilnej z terenów Zamojszczyzny i osiedlania tam etnicznych Niemców, w ramach akcji Heim ins Reich. Akcji, która miała za zadanie całkowite „wyeliminowanie” Polaków z tamtych terenów, doprowadzając do silnego oporu miejscowej ludności, wybuchów wielu powstań i akcji dywersyjnych.

„Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady” jest książką ciekawą, która powinna przypaść do gustu miłośnikom II Wojny Światowej. Pozycja ta dobitnie pokazuje, przez jakie piekło musieli przejść nasi rodacy, pod okupacją takich potworów jak Odilo Globocnik. Całość napisana została rzeczowo, pokazując, że Globocnik nie był jednie bezmyślnym żołnierzem wykonującym rozkazy, a oprawcą, który sam wymyślał wiele rozwiązań, które miały przyspieszyć zabijanie miejscowej ludności. Książka Johannesa Sachslehnera dobitnie pokazuje, jaką skalę miała niemiecka „machina śmierci”, zabijając miliony niewinnych ludzi, w tym wiele kobiet i dzieci. Niech Opatrzność ma Polaków w opiece i niech drugi raz taki los nas nie spotka.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
2 komentarze
Unknown pisze...

Co za potwór ;/

Unknown pisze...

Intrygująca książka warta przeczytania.