niedziela, 13 listopada 2016

Ostatni dzień Hitlera. Minuta po minucie - Emma Craigie, Jonathan Mayo

Email Edytuj post

Ostatni dzień Hitlera. Minuta po minucie - Emma Craigie, Jonathan Mayo


Ostatni dzień Hitlera. Minuta po minucie - Emma Craigie, Jonathan Mayo

Tytuł: Ostatni dzień Hitlera. Minuta po minucie
Autor: Emma Craigie, Jonathan Mayo
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 13 października 2016
Liczba stron: 376


Na temat drugiej wojny światowej powstało już bardzo wiele publikacji, niezwykle rozległych i w dużym stopniu wyczerpujących temat tej okrutnej wojny. Jednak niniejsza publikacja podjęła się omówienia tematu dość rzadko podejmowanego, a mianowicie opisania krok po kroku ostatniego dnia z życia Adolfa Hitlera. Ostatniego dnia z życia człowieka, który przyczynił się do rozpętania mordów i horroru na masową skalę, w tym zabójstw wielu kobiet i dzieci. Doprowadzając do śmierci milionów ludzi na całym świecie. W książce Emmy Craigie i Jonathana Mayo autorzy starają się zanalizować liczne fakty i informacje mogące nam choć trochę przybliżyć powody, które popchnęły Hitlera do popełnienia domniemanego samobójstwo. Domniemanego, ponieważ ostatnie badania wskazują, że Führer przeżył i w 1945 roku uciekł do Argentyny, a potem przez Paragwaj dotarł do Brazylii. Nie jest to zupełnie nierealne, gdyż jak powszechnie wiadomo, dziesiątki tysięcy nazistów uciekło do Ameryki Południowej. Jednymi z tych morderców i sadystów, którzy uniknęli kary, byli owiani mroczną sławą Josef Mengele oraz Adolf Eichmann. Istnieli również „Łowcy nazistów”, którzy spędzili całe swoje życie, aby te „bestie” spotkała zasłużona kara.

Adolf Hitler 28 kwietnia 1945 czynił dziwne i gorączkowe przygotowania, dzięki, którym starał się uporządkować swoje sprawy osobiste. Jakby wiedział, że już niedługo wydarzy się dla niego chwila bardzo ważna i osobliwa. Nakazał Josephowi Goebbelsowi znaleźć urzędnika z uprawnieniami do udzielenia ślubu cywilnego oraz polecił sekretarce Traudl Junge, aby spisała jego testament. 30 kwietnia 1945 roku Führer zostaje znaleziony martwy, a jego ciało wkrótce po tym, wraz z ciałem żony, Evy Hitler, zostają spalone u wyjścia ewakuacyjnego z bunkra przez najbliższych współpracowników ludobójcy. Dziwi fakt, że tak skrupulatnie przygotowywał się do śmierci, a nie próbował uciekać, tak jak to miało miejsce w przypadku bardzo wielu niższych rangą nazistów, którym ucieczka się w efekcie powiodła. Psychopata, który był uważany za perfekcjonistę i narcyza doprowadzającego niemal cały świat do ruiny, miałby tak po prostu popełnić samobójstwo?

Autorzy dość dokładnie analizują relacje światków ostatniego dnia z życia Führera oraz wiele dokumentów, które mogą nam przybliżyć te tajemnicze dni kwietnia 1945 roku. Całość publikacji napisano językiem rzetelnym i fachowym, sprawiającym, że książkę czyta się z ciekawością. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników II Wojny Światowej oraz osób chcących się dowiedzieć więcej informacji na temat osoby Adolfa Hitlera. Jednak w najnowszych publikacjach coraz częściej podaje się w wątpliwość, jakoby Hitler miał popełnić samobójstwo. Wzmiankuje się o jego ucieczce do Ameryki Południowej, jakoby tam miał właśnie doczekać w spokoju swych ostatnich dni. Na temat Hitlera i nazistów do tej pory narosło sporo tajemnic i niejasności. Jak choćby zakrojone na szeroką skalę poszukiwania rozpoczęte w 1938–39 roku na rozkaz Führera i przy dużej aprobacie Heinricha Himmlera na terenach Tybetu, które miały zaowocować pozyskaniem tajemnej wiedzy od mnichów tybetańskich, jak i samego Dalai Lamy. Adolf Hitler chciał posiąść wiedzę na temat wejścia do legendarnej Agharti oraz Szambali, jak również pozyskać potężną „broń Bogów” Vajry or Vimany (ponoć pozyskali tę wiedzę tworząc między innymi Haunebu czy Die Glocke, jednak nie zdążyli jej użyć na czas). Sam Adolf Hitler, Ahnenerbe (pol. Stowarzyszenie Badawczo-Dydaktyczne Dziedzictwa Przodków) czy nawet Mein Kampf (wzorowany między innymi na książce „The Coming Race” Edwarda Bulwera-Lyttona), ukrywają jeszcze wiele tajemnic.

„Ostatni dzień Hitlera minuta po minucie” jest książką ciekawą i opisuje niezwykle szczegółowo ostatnie godziny 30 kwietnia 1945. Książkę czyta się szybko i jest to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Hitler dobrze zaplanował swoją śmierć, ukazując, że był osobą szaloną, jednak trzeźwo myślącą. Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, aby Hitler podjął się popełnienia samobójstwa. Führer znał się na sztuce manipulacji i propagandzie, dokładnie wiedząc jak w razie niepowodzenia wymknąć się licznym wrogom. Dodatkowo dla niepoznaki jego ciało zostało spalone przez straż przyboczną, a spopielone zwłoki odkryli żołnierze Armii Czerwonej (co samo w sobie jest już podejrzane, że poznali Hitlera po prochach). Kolejna kontrowersja związana ze śmiercią Hitlera wiąże się ze sprawą jego czaszki, w muzeum w ZSRR okazało się niedawno, że nie posiadają oni czaszki Führera, gdyż ta należy do kobiety. Czy i jak umarł Hitler po dziś dzień owiane jest tajemnicą.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
6 komentarzy
Unknown pisze...

Nie słyszałem o tej historii z czaszką, ciekawe.

Unknown pisze...

Książkę przeczytałam i mi się podobała. Dla miłośników historii pozycja obowiązkowa.

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam.

Unknown pisze...

Ciekawa recenzja zachęcająca do przeczytania.

Unknown pisze...

Widzę, że książka dla mnie. Interesują się II wojną światową, więc może mi przypasuje.

Unknown pisze...

następna pozycja na listę do przeczytania!