czwartek, 17 listopada 2016

Kobiety Solidarności - Marta Dzido

Email Edytuj post

Kobiety Solidarności - Marta Dzido


Kobiety Solidarności - Marta Dzido

Tytuł: Kobiety Solidarności
Autor: Marta Dzido
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 14 września 2016
Liczba stron: 240


„Kobiety Solidarności” autorstwa Marty Dzido jest rewelacyjnie napisaną książką, która opowiada burzliwą historię kobiet solidarności. Lektura wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony, dzięki wspaniale opowiedzianej historii i bohaterkom z krwi i kości. Marta Dzido przedstawia losy solidarnościowego zrywu z polotem i znajomością tamtych niebezpiecznych czasów walki o wolną i niepodległą Polskę.

Sierpień 1980 roku w Stoczni Gdańskiej rozpoczął strajk solidarnościowy, który przyniósł później rewolucyjne zmiany w Polsce, jak i na świecie. Pomimo otrzymania wywalczonej podwyżki walczące kobiety postanowiły nie przerywać strajku i kontynuować go, dopóty nie zostaną spełnione wszystkie postulaty. Stoczniowcom grożono więzieniem, rozbiciem rodzin, a nawet śmiercią, lecz nie ugięli się i dalej walczyli o wolny i niepodległy kraj. Nie poszli na współpracę z bezpieką i walczyli, aż do osiągnięcia historycznego zwycięstwa.

Książka została napisana rzetelnie, dokładnie opisując kobiecy zryw solidarnościowy z 1980 roku. Marta Dzido skrupulatnie opisała wiele faktów z tamtego okresu i dotarła do mnóstwa kobiet, które zostały wymazane z kart historii, a brały czynny i aktywny udział w dziejących się wtedy wydarzeniach. Ryzykując rozpadami swoich małżeństw, odebraniem dzieci czy utratą pracy, najczęściej i tak nie decydowały się współpracować z bezpieką. Niniejsza pozycja jest idealna dla osób interesujących się Solidarnością 80 oraz okresem PRL-u. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książki spod pióra Marty Dzido, gdyż stwierdzam, że warto.

„Kobiety Solidarności” miło mnie zaskoczyła i dostarczyła sporą dawkę wiedzy i informacji, których wcześniej nie wiedziałem. Książkę przeczytałem szybko dzięki lekkiemu i barwnemu językowi, a opisy losów heroicznych kobiet sprawiły, że od lektury wręcz nie mogłem się oderwać. Opowieść o solidarnościowym zrywie to historia pełna akcji i dramatycznych, tajemniczych wyborów, barwnych bohaterów oraz spisków i intryg. Waleczne kobiety zapłaciły ogromną cenę za walkę z systemem, lecz ta książka oddaje przynajmniej w pewnym stopniu należną im cześć oraz wdzięczność. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Świat Książki:
Wydawnictwo Świat Książki
5 komentarzy
Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco.

Sylwia W. pisze...

Dopisuję do listy zakupowej!

Unknown pisze...

Przeczytałam i polecam.

Unknown pisze...

Kiedyś z chęcią po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Interesuję się właśnie tym okresem historycznym, więc sądzę, że książka powinna trafić w moje gusta:).