wtorek, 11 października 2016

W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - Daniel Meyerson

Email Edytuj post

W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - Daniel Meyerson


W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - Daniel Meyerson

Tytuł: W Dolinie Królów. Howard Carter
i odkrycie grobowca Tutanchamona
Autor: Daniel Meyerson
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 21 kwietnia 2015
Liczba stron: 304


„W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona” zabiera nas w pełną przygód i archeologicznych skarbów podróż. Przeniesiemy się do starożytnego Egiptu gdzie Howard Carter, dokonał sensacyjnego odkrycia. Odnalazł bezcenny i starożytny grobowiec Tutanchamona, który skrywał wiele skarbów i wiedzy, odkrycie to przysporzyło Carterowi sławy, jak i wpędziło go w duże kłopoty. Książkę napisano z dużym rozmachem, sprawiając, że tajemnice starożytnego Egiptu wciągną nas do ostatniej strony.

Howard Carter, wybitny archeolog, w 1922 roku dokonał wielkiego i zaskakującego odkrycia. Brytyjczyk odnalazł nietknięty grobowiec króla Tutanchamona, skrywający w swoim wnętrzu wiele skarbów i bezcennej wiedzy. Dzięki temu odkryciu starożytna cywilizacja odkryła przed nami kolejny rąbek tajemnicy. Carter zyskał międzynarodową sławę i zapisał się na zawsze na kartach historii. Nawiązanie znajomości z lordem Carnarvonem sprawiło, że wcześniej nieznany archeolog mógł zabłysnąć swoim talentem i wybić się wśród ogromnej konkurencji kolegów po fachu. W świecie gdzie sława, pieniądze i fortuna kuszą, równie mocno niczym mistyczne, owiane mgłą tajemnicy skarby starożytnego Egiptu.

Książka napisana przez Meyersona obrazowo opisuje środowisko egipskich archeologów. W czasie wielkich odkryć, które przyniosły odkrywcą ogromny prestiż i pieniądze. Liczne fotografie pozwalają lepiej wczuć się w opisywany klimat i dogłębniej poczuć realia tamtych czasów. Życie Cartera było burzliwe i pełne niebezpieczeństw, doprowadzając go do wielkiego i niezapomnianego odkrycia. Odnalezienie i zbadanie sarkofagu Tutanchamona pozwoliło zdobyć bezcenną wiedzę, która po dziś dzień jest kością niezgody wielu naukowców. Wiedzę, która powiększa się wraz z rozwojem nowoczesnej nauki. Howard Carter był badaczem nieustępliwym i inteligentnym, dzięki czemu przeczytałem o jego losach z dużą ciekawością.

Historia przedstawiona na kartach książki emocjonuje i zachęca do lektury. Meyerson opisuje losy Cartera z wieloma detalami, snując wiele opowieści o dawnej archeologii i niepokornych odkrywcach z dawnych czasów. Jest do bardzo dokładne i staranne opracowanie naukowe, które dodatkowo zostało wyposażone w bogatą bibliografię. Całość trzyma czytelnika w napięciu i nie pozwala się nudzić od pierwszej do ostatniej strony. Podczas lektury przekonamy się, z jakimi trudami muszą się mierzyć archeologowie, z upałem, duchotą, wojnami czy niechęcią ze strony okolicznych społeczności. Zarobek i sława są częstokroć mglistym marzeniem w świecie archeologii, a dokonanie oszałamiającego odkrycia okupione jest widmem katastrofy i kompromitacji.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
3 komentarze
Unknown pisze...

Chętnie przeczytam i zapoznam się z tą książką.

Unknown pisze...

okładka ciekawa, a i treść zachęca do lektury :)

Unknown pisze...

Dla miłośników tego okresu historycznego to pozycja obowiązkowa.