wtorek, 11 października 2016

Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty - Daniel Meyerson

Email Edytuj post

Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty - Daniel Meyerson


Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty - Daniel Meyerson

Tytuł: Tajemnica hieroglifów. Champollion,
Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty
Autor: Daniel Meyerson
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 3 lutego 2015
Liczba stron: 280


Daniel Meyerson przedstawia w swojej znakomitej książce losy dwóch wybitnych i ambitnych odkrywców. Postaci, które przyczyniły się do uchylenia rąbka tajemnicy o starożytnej cywilizacji egipskiej. Odczytanie Kamienia z Rosetty odkryło wiele tajemnic, które dotychczas pozostawały ukryte przed oczami ludzkości. „Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty” jest pozycją arcyciekawą, przenoszącą nas w odległe czasy niebezpiecznych wypraw i zaskakujących odkryć.

Niniejsza pozycja opisuje burzliwą historię, opowiadająca o odkryciu Kamienia z Rosetty. Wyprawie, która pochłonęła wiele ofiar, gdzie intryga i brutalna śmierć miesza się z płomienną miłością. Daniel Meyerson pisze lekkim i barwnym piórem, a czytelnik ma wrażenie jakby, czytał pełnokrwistą i porywającą powieść. Opowieść o odkryciu, które raz na zawsze zmieniło spojrzenia na historię starożytnego Egiptu. Po dziś dzień egipskie grobowce nadal skrywają wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Champollion pokazał światu wiele sekretów, które wyryto na ścianach egipskich grobowców. Autor świetnie nakreśla postacie Champolliona, jak i samego Napoleona. Opisuje ich liczne decyzje, przytacza wiele wypowiedzi, z których możemy wysnuć swoje wnioski. Książka napisana jest lekkim i barwnym językiem, dzięki czemu przeczytałem ją bardzo szybko. Okładka przyciąga wzrok, zachęcając do sięgnięcia do środka i zagłębienia się w niebezpieczne czasy XIX wiecznych odkryć. Meyerson z wyczuciem i dużą wiedzą, opisuje realia tamtych czasów, scenerię i wiele niebezpieczeństw, które czyhały na podróżników, którzy zapuszczali się w tereny XIX wiecznego Egiptu. Żołnierzy francuskich, którzy ginęli w bezkresnych piaskach Egiptu, aby poznać tajemnice Kamienia z Rosetty.

Upór Napoleona sprawił, że ta szaleńcza wyprawa mogła dojść do skutku i Francja pozyskała kopie starożytnych tekstów. Wiedza i zapał Champolliona również okazał się nieoceniony i to dzięki jego pracy można było rozszyfrować pismo hieroglificzne. Z odszyfrowanego pisma, Francuzi pozyskali ogromną wiedzę, która otworzyła przed nimi drzwi do magicznego i tajemnego świata. Starożytny Egipt nadal skrywa przed nami wiele tajemnic, jak choćby datowanie Sfinksa pozostaje kwestiom dyskusyjną. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez doktora Roberta M. Schocha, Sfinks mógł powstać nawet 9000 lat przed naszą erą. Według najnowszych badań, Sfinks z Gizy wcale nie był Sfinksem, lecz był to posąg samca lwa. Naukowcy odkryli również komorę lub jaskinię znajdującą się pod lewą łapą Sfinksa oraz podziemne przestrzenie dookoła wiekowego monumentu. Unaoczniając, że jeszcze wiele tajemnic pozostało nierozwiązanych. Czekających na odważnych naukowców z otwartymi umysłami, którzy tak jak Champollion nie będą bali się wyrażać swoich teorii i poglądów.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
2 komentarze
Lejko Buuka pisze...

zdecydowanie muszę zabrać się za tą książkę

Myukki - Chan pisze...

Po tak pozytywnej recenzji skuszę się i przeczytam, a nuż mi się spodoba.