niedziela, 16 października 2016

Opowiadania zebrane. Tom 1 - Frank Herbert

Email Edytuj post

Opowiadania zebrane. Tom 1 - Frank Herbert


Opowiadania zebrane. Tom 1 - Frank Herbert

Tytuł: Opowiadania zebrane. Tom 1
Autor: Frank Herbert
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 20 września 2016
Liczba stron: 1008


Niniejsza pozycja zawiera zebrane opowiadania mistrza fantastyki naukowej, Franka Herberta. Autor „Diuny”, zanim napisał ten niezwykle znany i ceniony cykl, pisał wiele krótszych form prozatorskich. Wydawnictwo Rebis postanowiło wydać w dwóch tomach, aż czterdzieści niezwykle ciekawych i wielowątkowych opowiadań. Teksty te wyraźnie pokazują, jak ewoluowało pisarstwo autora, zanim zdecydował się napisać cykl „Kroniki Diuny". Twórczość Herberta jest niepowtarzalna, a jego teksty zachwycają i intrygują kolejne rzesze zgorzałych czytelników.

Przedstawiony zbiór zawiera mistrzowskie opowiadania z gatunku fantastyki naukowej. Teksty nie opowiadają jednak o świecie „Diuny”, lecz są niejako przekrojem twórczości i patrzenia na świat Franka Herberta. Opowiadania są niezwykle różnorodne, zaczynając od historii dziejących się w zwyczajnych realiach po teksty przenoszące nas w fantastyczne i barwne światy, przypominające konstrukcją te znane z „Diuny". Frank Herbert posługuje się piórem sprawnie i kreśli historie różnorodne tematycznie, wciągając mocno w przedstawiane opowieści. Jego prorocze wizje zaskakują po dziś dzień, pomimo tego, że były napisane wiele lat temu.

Ogromna moc przekazu i ponadczasowość zaprezentowanych tekstów sprawia, że od książki nie można się oderwać. Chłonąłem opowiadanie za opowiadaniem, aż przewróciłem ostatnią stronę. Z pozoru obce światy okazują się niezwykle nam bliskie, dzielące podobne problemy, lęki i pragnienia. Liczne nowinki techniczne stają się dzisiejszą normą dnia codziennego, co pokazuje, że autor miał niezwykły dar „przepowiadania przyszłości". Krótkie formy literackie autora spodobały mi się równie bardzo, jak powieści ze świata „Diuny". Frank Herbert po raz kolejny dobitnie pokazuje, że jego pomysłowość i inteligencja nie znają granic. W szczególności, jeżeli chodzi o kreowanie różnorodnych i wielowymiarowych światów. Miejmy nadzieję tylko, że jego pozostałe „przepowiednie” się nie spełnią. Choć jak mawiał sam autor - „Nadzieja przesłania jasność widzenia”.

„Opowiadania zebrane. Tom 1” przeczytałem z wypiekami na twarzy, od pierwszej do ostatniej strony. Pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich miłośników fantastyki naukowej oraz czytelników, którzy cenią sobie mądre i różnorodne teksty. Wydanie zostało starannie wykonane, w twardej oprawie, z pięknymi i klimatycznymi ilustracjami w środku. Prawdziwa perełka dla miłośników pisarstwa autora. Książka warta poznania i zgłębienia, zawierająca teksty, które raz na zawsze odmieniły historię literatury.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
10 komentarzy
Unknown pisze...

Nie czytałem jeszcze książek autora, ale może ta będzie pierwsza.

Gerroor Ged pisze...

Świetnie zebrane opowiadania, mistrzostwo w swoim gatunku. Warto sięgnąć i przeczytać.

Unknown pisze...

Świetna okładka

Sylwia W. pisze...

Okładka cudowna, a opowiadania porządnie napisane. Teraz koniecznie muszę sięgnąć po tom drugi opowiadań Herbert.

Unknown pisze...

Diune uwielbiam, a ten zbiór z ciekawości przeczytam.

Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco.

Unknown pisze...

Pozycja warta przeczytania, opowiadania najwyższych lotów. Coś dla prawdziwych miłośników fantastyki naukowej (takich jak ja;p).

Ciacho pisze...

Zastanawiam się i zastanawiam, bo zawsze unikam sięgania po opowiadania autora, którego nie znam, a za Diune - chociaż leży na półce - jeszcze się nie zabrałem. Czy na pewno żadne z tych opowiadań nie nawiązuje chociaż trochę do tego cyklu?

DarkLight pisze...

Zachęcam do przeczytania Diuny, warto. Tak naprawdę to żadne z opowiadań, które zawarto w tym tomie nie nawiązuje do cyklu Kroniki Diuny. Choć opowiadania same w sobie są pierwszorzędne i czyta się je szybko.

Ciacho pisze...

Wierzę, ale nie mam wszystkich tomów i póki co się wstrzymuję. Przeczytać przeczytam na pewno, wierzę że w przyszłym roku się już za to na pewno zabiorę. :)
Spoko. Dzięki za info. Może te opowiadania szybciej łyknę. :)