niedziela, 16 października 2016

Danse Macabre - Stephen King

Email Edytuj post

Danse Macabre - Stephen King


Danse Macabre - Stephen King

Tytuł: Danse Macabre
Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 16 czerwca 2009
Liczba stron: 544


Stephen King w książce „Danse Macabre” stara się omówić swój ukochany gatunek, a mianowicie horror. Przeczytamy w niej, chociażby o licznych komiksach, serialach czy filmach z tego gatunku, a jest o czym czytać. Autor dzieli się swoją bogatą wiedzę również o horrorze literackim, opiera się na podstawie własnej twórczości, jak i innych mniej lub bardziej znanych autorach. King przytacza sporo anegdot, które nie raz potrafią naprawdę rozbawić. Podczas lektury widać, że podchodzi z ogromną pasją do tego gatunku, zarażając nią kolejne rzesze nowych odbiorców.

Niniejsza pozycja jest znakomitym źródłem wiedzy na temat horroru. Jest to arcyciekawa książka, zabawna i jednocześnie pouczająca, wnosząca sporą ilość nowej wiedzy. King zawarł w niej wiele motywów i postaci, które są fundamentem horroru. Niejednokrotnie odnosił się do swoich ulubionych pisarzy, którzy byli dla niego inspiracją przy tworzeniu kolejnych książek. Jest to kompletna anatomia horroru, rozkładająca na czynniki pierwsze ten gatunek.

Przeczytałem ją bardzo szybko, gdyż King pisze w sposób ciekawy i lekki. W książce znajdują się liczne historie o duchach, wampirach, wilkołakach czy zombie. Autor obszernie opisał jak na przestrzeni lat, rozwijał się ten gatunek i do czego zmierza. Liczne rozważania podane są w przystępnej formie, dzięki czemu czytelnik nie nudzi się podczas czytania. Dzięki lekturze będziemy mieli możliwość poznania horroru od podszewki oraz kilku fajnych tytułów, kilka z nich na pewno sam przeczytam, jeżeli tylko będę miał taką możliwość. Niestety są to częstokroć pozycje niewystępujące na naszym rynku.

„Danse Macabre” jest pozycją ciekawą i powinna przypaść do gustu miłośnikom horrorów. W szczególności osobom, które chcą rozgryźć strukturę tego gatunku i poznać ją od podszewki. Stephen King jest prawdziwym królem opowieści grozy, dlatego nadaje się idealnie, aby wydać pozycję tego rodzaju. Jego bogata wiedza i lekki język sprawiają, że książka wciągnie nas od pierwszej do ostatniej strony. Przeczytamy o pozycjach, które potrafią wzbudzić najprawdziwszy strach, dogłębny lęk i grozę. Autor swoje wywody popiera wieloma argumentami i przykładami, przez co lepiej możemy zrozumieć wnioski wynikające z lektury. Jak najbardziej mogę polecić lekturę tej książki i zachęcić do głębszego poznania tego bogatego i złożonego gatunku. Jak to mawiał kiedyś Howard Phillips Lovecraft - „Najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym”, cytat z książki „Nadnaturalny horror w literaturze” (notabene pozycja również godna przeczytania).

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
6 komentarzy
Zakrecona pisze...

Nie czytałam jeszcze książek Kinga tego rodzaju, może sięgnę po nią w swoim czasie.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Koniecznie muszę ją zdobyć. Interesuję się horrorem od dawna i z chęcią sięgnę po tę pozycje, w szczególności, że napisał ją mój ukochany King :).

Ania Lenna pisze...

Powieści Kinga uwielbiam, a tą książkę chyba sobie na razie odpuszczę.

L.V.V. Sasha pisze...

Świetne realia historyczne i ładna okładka, muszę ją mieć!

Myukki - Chan pisze...

Książka bogata w informacje i lekko napisana. Idealna dla miłośników horroru i pisarstwa autora.

Cresto Mix pisze...

Jak książka Kinga to nie omieszkam przeczytać:)