poniedziałek, 3 października 2016

Legendy Pomorza i Kaszub - Dorota Abramowicz

Email Edytuj post

Legendy Pomorza i Kaszub - Dorota Abramowicz


Legendy Pomorza i Kaszub - Dorota Abramowicz

Tytuł: Legendy Pomorza i Kaszub
Autor: Dorota Abramowicz
Wydawnictwo: Kos
Data wydania: kwiecień 2010
Liczba stron: 448


Niniejsza pozycja jest bogatym zbiorem legend Pomorza i Kaszub, przedstawionych czytelnikom w trzech językach, polskim, kaszubskim oraz niemieckim. Jest to istna księga, która w bardzo obszerny sposób opisuje wiele starych i mało znanych legend i podań. Poznamy niesamowite czyny potężnych bohaterów i straszne potwory, które czają się w mrokach tych malowniczych regionów. Opowieści snute przez autorkę potrafią zaciekawić i sprawić, że wsiąkniemy w lekturę na dobre.

Dorota Abramowicz na kartach książki opisała wiele opowieści o grodach i ich mieszkańcach. Legendę o "Kamieniu króla Łokietka", "Skąd się wzięła Oliwa" czy "Zemsta kapłanki Winety". Opowieści wciągnęły mnie od pierwszej do ostatniej strony i podczas ich czytania poczułem się jak małe dziecko, które słucha bajek na dobranoc. Nie zabraknie historii o duchach, diabłach i czarownicach, które potrafią przestraszyć i rozśmieszyć. Legendy o zaczarowanych skarbach żywo mnie zainteresowały i natchnęły potrzebą wybrania się w tamte zagadkowe rejony, na wykopki. A nóż dopisze mi szczęście i odnajdę legendarny Skarb Góry Zamkowej.

Książka została pięknie wydana, w twardej oprawie co od razu przyciąga wzrok czytelnika. W środku liczne legendy zostały opatrzone klimatycznymi ilustracjami, które dodatkowo pozwalają wczuć się w baśniowy i fantastyczny klimat. Spisanie książki w trzech językach jest ciekawym pomysłem, choć przez to książka zyskuje na objętości. Autorka spisała się porządnie i oddała w ręce czytelników pozycję dopracowaną i ciekawą, wciągając w bogaty świat Kaszubskich legend. Na naszym rynku nie ma zbyt wiele tego typu pozycji, co dodatkowo przemawia za wartością tej książki. Osoby interesujące się baśniami, legendami i mitami oraz historią Pomorza i Kaszub powinny poczuć się jak najbardziej usatysfakcjonowane.

"Legendy Pomorza i Kaszub" sprawiła, że spędziłem miły czas z książką. Legendy zawarte w tym zbiorze zostały trafnie dobrane i czyta się je miło i przyjemnie. Solidne wydanie, interesujące przedstawienie legend w trzech językach oraz baśniowe ilustracje sprawiają, że książka jest jak najbardziej godna uwagi. Osoby interesujące się historią, językoznawstwem oraz chcące poznać wierzenia Kaszubów powinny sięgnąć po tę pozycję. Ja sięgnąłem i nie żałuję. Książka jednocześnie bawi i uczy, a to chyba najważniejsze.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Kos:

Wydawnictwo Kos
6 komentarzy
Vigrio Salza pisze...

Czytam różne książki, więc może legendy Pomorza i Kaszub również mi się spodobają:)

Neris Iko pisze...

W miarę możliwości przygarnę :D

Sayuri Veronique pisze...

Jestem ciekawa tej książki, choć czuję, że to nie moja bajka;).

Madziak M.S. pisze...

Nie słyszałam o tej książce, lecz dzięki twojej recenzji chyba wybiorę się po nią do sklepu.

Cresto Mix pisze...

Legendy Pomorza i Kaszub nie czytałem, ale nadrobię w wolnym czasie.

Paula Jagoda pisze...

Muszę się kiedyś zabrać za tą pozycję bo zapowiada się ciekawie.