niedziela, 4 września 2016

Oblubienice wojny - Helen Bryan

Email Edytuj post

Oblubienice wojny - Helen Bryan


Oblubienice wojny - Helen Bryan

Tytuł: Oblubienice wojny
Autor: Helen Bryan
Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2 czerwca 2016
Liczba stron: 408


Pewne przysłowie brzmi, że "prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie", ta sentencja doskonale pasuje do niniejszej książki. Lojalność i przyjaźń przechodzą prawdziwą próbę zazwyczaj w najtrudniejszych sytuacjach życiowych. Bohaterki tej książki zostały rzucone w wir wojny, a ich przyjaźń została poddana wielu ciężkim próbą. Kobiety pochodzące z różnych szczebli drabiny społecznej, zostały połączone przez kapryśny i bezlitosny los. Wojna zmusiła je do podejmowania częstokroć trudnych wyborów, które poddały próbie ich człowieczeństwo.

Pięć młodych kobiet musi odnaleźć się w okrutnych czasach II Wojny Światowej. Przenosimy się do południowo-wschodniej Anglii do Crowmarsh Priors, aby poznać pięć wyjątkowych dziewcząt; Frances, Alice, Elsie, Tanni oraz Evangeline. Burzliwe losy bestialskiej wojny połączą ich życia, poprzez ciężkie chwile przepełnione licznymi chwilami bólu i nielicznymi radosnymi momentami. Dowiedzą się, że w sytuacjach z pozoru beznadziejnych tak na prawdę liczy się tylko rodzina i wsparcie prawdziwych przyjaciół. Będą musiały wykazać się prawdziwym hartem ducha jeżeli będą chciały przeżyć i poskładać swoje połamane, zniszczone życia.

Książka została napisana barwnie i ciekawie, pokazuje co jest w życiu na prawdę ważne, oraz że nigdy nie można się poddawać. Młode kobiety pochodzą z różnych środowisk i z początku mają inne podejście do swego życia, rodzin, jak i ukochanych mężczyzn. Z upływem fabuły dojrzewają i uczą się odpowiedzialności za siebie jak i za innych. Realia południowo-wschodniej Anglii tamtego okresu historycznego zostały oddane wiernie i czytałem o nich z zapartym tchem. Autorka spisała się na medal i oddała w ręce czytelników powieść dopracowaną i wciągającą. Akcja mknie w szybkim tempie, dlatego nie sposób znaleźć miejsca na ani chwilę nudy. Trudności jakim będą musiały sprostać bohaterki nie raz potrafią zmrozić krew w żyłach, co dodatkowa zachęca do dalszej lektury. Powieść dobitnie i wiarygodnie pokazuje codzienne życie, które rozdziera ryk nalotów i eksplozji bomb. Strach przed czającymi się wszędzie Niemieckimi szpiegami, nieustanny lęk o najbliższych mężczyzn, którzy zostali wysłani na front czy trudy codziennych obowiązków. Bohaterki będą musiały odnaleźć w sobie ogromną siłę aby się nie załamać i starać się przeżyć kolejny dzień. Mając nadzieję, że wojna w końcu się skończy, a ich życie powróci do normy.

Opowieść o strachu i nadziei potrafi zszokować i wciągnąć do lektury na dłuższy czas. Działania okołowojenne Helen Bryan oddała wiernie, pokazując, że zgłębiła opisywany temat. Wątek fabularny sprzed lat opisujący chęć zemsty za niewinną śmierć wciągnął mnie chyba najbardziej. "Oblubienice wojny" jest pozycją wartą uwagi, którą czyta się z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Kwestie żydowskie jak i obozów zagłady poruszane na kartach powieści również zasługują na plus, w szczególności za sprawą waloru edukacyjnego. W książce odnajdziemy również wątek sensacyjny, który sprawia, że powieść czyta się szybko i emocjonująco. Miłośnicy powieści gdzie akcja dzieje się podczas II Wojny Światowej powinni poczuć się usatysfakcjonowani. Książka jak najbardziej przypadła mi do gustu i z pewnością sięgnę po kolejne pozycje z pod pióra autorki.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Editio:

Wydawnictwo Editio
5 komentarzy
Unknown pisze...

Ciekawa lektura warta poznania.

Unknown pisze...

może się skuszę...

Cresto Mix pisze...

Jak wpadnie mi w ręce nie omieszkam przeczytać:)

Yuri Ossaka pisze...

Brzmi niezwykle interesująco.

Michał Anioł pisze...

Książka wydaje się naprawdę ciekawa. Widzę, że warto sięgnąć po książki tej pani.