środa, 7 września 2016

Na ostrzu noża - Miroslav Žamboch

Email Edytuj post

Na ostrzu noża - Miroslav Žamboch


Na ostrzu noża - Miroslav Žamboch

Tytuł: Na ostrzu noża
Autor: Miroslav Žamboch
Cykl: Cykl o Koniaszu (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: sierpień 2016
Liczba stron: 712


Literatura Miroslava Žambocha jest elektryzująca i emocjonująca. Historia Koniasza przyciąga do czytania szybką akcją i brawurowymi zwrotami fabularnymi. Na pierwszy rzut oka dostrzegamy pędzącą na łeb na szyję akcję, jednak gdy przyjrzymy się nieco bliżej, dostrzegamy, że w książce kryje się również coś więcej. Rozważania filozoficzne czy specyficzny, ironiczny humor głównego bohatera potrafią nie raz dać wiele do myślenia. Dzięki lekturze na dłuższy czas oderwałem się od rzeczywistości, za sprawą świata pełnego intryg, spisków i szaleńczych, krwawych pojedynków.

Podczas czytania poznajemy Koniasza, który jest jednym z najznamienitszych najemników jacy chodzili po zbrukanej posoką ziemi. Z pozoru bezlitosny zabijaka z poharataną facjatą, potrafi (jeśli chce) być człowiekiem honoru i dżentelmenem. Z mieczem i kuszą obchodzi się z równą delikatnością jak ze swymi licznymi kochankami. Pewnego razu dostaje tajemnicze i dobrze płatne zlecenie od pewnego bogatego kupca. Zadanie dotyczy założenia koloni na odległych ziemiach, które z pozoru mają być niczyje. Dodatkowo musi doprowadzić w tamte rejony, bezpiecznie, ponad tysiąc ludzi, co już samo w sobie jest zadaniem karkołomnym. Spisek wisi w powietrzu, jednak zapach dużych pieniędzy jest równie kuszący...

Książka posiada wszystko, co dobra książka powinna posiadać. Szybką akcję, intrygi, bohaterów z krwi i kości, a to wszystko okraszone siarczystym i dosadnym humorem. Bohaterowie są twardzi i nie stronią od bójek, krew leje się strumieniami, gdzie nawet niewiasty nie raz potrafią pokazać na co je stać. Piękne kobiety, pościgi, szaleńcze pojedynki, to wszystko, jak i wiele więcej odnajdziecie na kartach tej książki. Wszystko opisane dosadnym i barwnym językiem, który czyta się z dużą przyjemnością. Pozycja ta przeznaczona jest głównie do męskiego odbiorcy, choć płeć piękna również powinna znaleźć w niej coś dla siebie. Zakończenie potrafi zaskoczyć, pozostawiając miejsce na wprowadzenie rozwinięcia w kolejnym tomie. Już nie mogę się doczekać jak potoczą się kolejne losy zabijaki Koniasza.

Świetnie przedstawiony świat, wciągnął mnie na dobre do realiów powieści. Žamboch potrafi tworzyć emocjonujące powieści, które czyta się z nieukrywanym zadowoleniem. Żywe i realistyczne opisy otoczenia, ciekawi bohaterowie przyciągają do lektury, nie pozwalając oderwać się ani na moment. Kolejne wznowienie od Fabryki Słów również zasługuje na plus. Ciekawa, dopracowana okładka i klimatyczne ilustracje w środku książki, sprawiają niepowtarzalny klimat. Całość wypada niezwykle porządnie. Z pewnością skuszę się na kolejne tomy o nieokrzesanym najemniku, gdyż stwierdzam, że naprawdę warto.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Fabryka Słów:

Wydawnictwo Fabryka Słów
6 komentarzy
Unknown pisze...

Zapowiada się ciekawie.

Unknown pisze...

Czegoś takiego od dawna potrzebowałem, akcja, tempo i mnóstwo walki. Z pewnością sięgnę po pozostałe tomy z cyklu o Koniaszu.

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam, ciekawa recenzja.:)

Cresto Mix pisze...

Uwielbiam ten cykl i pisarstwo Žambocha!

Unknown pisze...

Nie słyszałem jeszcze o tym cyklu, ale z ciekawości przeczytam.

Unknown pisze...

Lubię takie klimaty i historie.:D