czwartek, 8 września 2016

Biała noc - Jim Butcher

Email Edytuj post

Biała noc - Jim Butcher


Biała noc - Jim Butcher

Tytuł: Biała noc
Autor: Jim Butcher
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena (tom 9)
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 12 sierpnia 2016
Liczba stron: 624


Jim Butcher uraczył nas już wieloma tomami z cyklu "Akta Harry'ego Dresdena", tym razem wydawnictwo Mag oddało w ręce czytelników dziewiąty tom zatytułowany "Biała noc". Jestem fanem głównego bohatera jak i samego cyklu, dlatego nie mogłem ominąć takiej okazji i nie przeczytać kolejnego tomu o wyjątkowym i niepowtarzalnym chicagowskim magu-detektywie. Pomysłowość autora w przypadku poprzednich tomów była bardzo duża. Czy będzie tak i tym razem? Zapraszam do recenzji.

Harry Dresden zajmuje się tym razem sprawą tajemniczych samobójstw samotnych kobiet. Dresden od razu trafia na trop i okazuje się, że ktoś na miejscach zbrodni zostawił mu wiadomość. Dokładniej pogróżkę, jeżeli nie uda mu się znaleźć na czas sprawcy, morderstwa będą trwać nadal. Podjęty trop prowadzi do przyrodniego brata Harry'ego, co już na samym wstępie nie wróży nic dobrego. Jakby tego było mało okazuje się, że wampiry depczą mu po pietach, a jego najbliżsi mogą zginąć w przypadku jego niepowodzenia.

Dziewiąty tom jest jeszcze lepszy od poprzedniego, co w przypadku już tak długiego cyklu jest rzeczą wyjątkową. Akcja mknie w szybkim tempie i nie zwalnia ani na moment. Intrygi, spiski i knowania trzymają w napięciu, aż miejscami zimny pot spływa po plecach. Autor posługuje się rewelacyjną prozą, którą czyta się z przyjemnością. Jim Butcher w tym tomie nie zwalnia i po raz kolejny zaskakuje ciekawymi zwrotami fabularnymi. Harry'ego Dresdena zdołaliśmy już poznać przez poprzednie osiem tomów? Nic bardziej mylnego, Jim Butcher zaskakuje i pokazuje zupełnie inną odsłonę zawadiackiego maga-detektywa. Czym Dresden nas zaskoczy? Tego już musicie przekonać się sami.

"Biała noc" rozkręca jeszcze bardziej i tak już emocjonujący cykl, który na brak akcji nie może narzekać. Lektura obowiązkowa dla fanów cyklu, jak również osób niezaznajomionych z poprzednimi tomami, które także powinny się świetnie bawić podczas czytania. Choć poznanie tomów wcześniejszych ułatwi zrozumienie pewnych faktów i wyborów dokonywanych przez głównego bohatera. Świat wykreowany przez Jima Butchera jest spójny i barwny, dzięki czemu w lekturę możemy wsiąknąć dogłębnie i oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. Humor jak zwykle jest obecny, liczne sceny i dialogi sprawiają, że nie raz uśmiechniemy się pod nosem podczas czytania. Jest to fantastyka przez duże F, którą jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
4 komentarze
Koletea Mims pisze...

Godna lektura. Tak samo zresztą jak poprzednie tomy :).

Yuri Ossaka pisze...

Bardzo ciekawa pozycja. Jak wpadnie mi w ręce chętnie przeczytam.

Lydia Beetlejuice pisze...

Dam jej szansę, za jakiś czas... na razie inne książki czekają w kolejce:)

Sayuri Veronique pisze...

Lubię tego autora, więc z chęcią zobaczę cóż tam teraz wymyślił:).