wtorek, 13 września 2016

Błękit między niebem a wodą - Susan Abulhawa

Email Edytuj post

Błękit między niebem a wodą - Susan Abulhawa


Błękit między niebem a wodą - Susan Abulhawa

Tytuł: Błękit między niebem a wodą
Autor: Susan Abulhawa
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 15 czerwca 2016
Liczba stron: 304


"Błękit między niebem a wodą" jest powieścią autorstwa Susan Abulhawa, opowiadająca o silnych kobietach, które posiadają ogromną siłę przetrwania lecz nie pozbawione są wad. Prawdziwa historia przenika czytelnika na wskroś i daje wiele do myślenia podczas czytania, brutalna rzeczywistość miesza się na kartach książki z magicznym klimatem. Autorka opisuje prawdziwe życie kobiet, losy emigracji, rozłąki i woli przeżycia. Przepiękna opowieść, która pozostaje w myślach czytelnika na długo po odłożeniu lektury.

Przenosimy się w burzliwy okres 1947 roku, trwa wojna pomiędzy Palestyną, a wojskami izraelskimi. Poznajemy rodzinę Baraka, która stara się związać koniec z końcem i przeżyć po mimo wielu trudów codziennego życia. Pewnego dnia wojska izraelskie atakują ich wioskę, paląc domy i rozpętując istne piekło. Rodzina Baraka zmuszona jest do ucieczki, postanawiając udać się do Gazy, w nadziei na lepsze i spokojniejsze życie. Czy więzy pokrewieństwa przezwyciężą trudy wojny? Gdzie śmierć czyha na każdym kroku.

Powieść pełna jest niespodzianek, a wątki fabularne potrafią nie raz zaskakiwać. Akcja jest szybka, a bohaterowie wiarygodni i ciekawie skonstruowani. Nazmija, Mariam czy Nur zaciekawiają swoimi losami, sprawiając, że nie możemy odłożyć książki choć na moment. Susan Abulhawa pisze językiem barwnym i ciekawym, dzięki czemu lektura przebiega lekko i przyjemnie. Losy prawdziwych kobiet, którym przyszło żyć w bardzo trudnych czasach emocjonują i sprawiają, że utożsamiamy się z ich losami. Zastanawiając się, cóż byśmy uczynili na ich miejscu. Autorka pokazuje okrutne piekło wojny, które miesza się z rodzinnymi losami i związkami, których nie jest w stanie rozdzielić nawet wojenna pożoga.

Realizm i prawdziwość tej pozycji miejscami naprawdę poraża, wywołując gęsią skórkę i ciarki na plecach. Jest to jeden z większych plusów tej pozycji. Autorka zgłębiła opisywany temat i podzieliła się swoimi przemyśleniami z czytelnikiem, w sposób ciekawy i wiarygodny. Miejscami wulgarne opisy mogą niektórych czytelników zrazić, jednak bez nich powieść nie miałaby tak dosadnego przekazu. Książka warta poznania, w szczególności dla osób chcących bliżej poznać wojenne realia i porywające losy, niezwykłych, silnych kobiet. Burzliwa i emocjonująca powieść ukazuje na każdej stronie, że kobiety posiadają wielką siłę.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Świat Książki:
Wydawnictwo Świat Książki
2 komentarze
Aemii Enekko pisze...

okładka bardzo mi się spodobała.

Annetta Zygiel pisze...

Widzę, że książka jest dobra, dlatego może kiedyś przeczytam.