poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Zakazana historia odkrycia Ameryki - Jarosław Molenda

Email Edytuj post

Zakazana historia odkrycia Ameryki - Jarosław Molenda


Zakazana historia odkrycia Ameryki - Jarosław Molenda

Tytuł: Zakazana historia odkrycia Ameryki
Autor: Jarosław Molenda
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 24 września 2015
Liczba stron: 256


Wyniki badań archeologów co jakiś czas udowadniają i potwierdzają koncepcję, jakoby Ameryka byłą wielokrotnie odwiedzana i kolonizowana, na długo wcześniej zanim uczynił to Kolumb. Na długo przed 1492 rokiem znajdowali się śmiałkowie, którzy byli na tyle odważni, bądź szaleni aby przepłynąć oceany. "Zakazana historia odkrycia Ameryki" autorstwa Jarosława Molendy przytacza liczne dowody i fakty potwierdzające te zakrojone na szeroką skalę wyprawy. Wiedza z zakresu archeologi i kartografii niejednokrotnie potwierdza wyprawy Wikingów i innych ludów Europejskich, które dokonały przepłynięcia Atlantyku. Realia zamierzchłych, żeglarskich dziejów autor ukazał realistycznie i wzbudził moją chęć zgłębienia tego burzliwego tematu.

Wiedza dotycząca dawnych zamorskich podróży pozostawia jeszcze wiele nurtujących pytań, które domagają się odpowiedzi, zmieniając cały czas dawno utarte dogmaty historyczne. Zamierzenia przepłynięcia Atlantyku nie były wcale czymś nierealnym i szalonym, nawet dla antycznych kartografów i żeglarzy. Wiedzę o nowych mapach czy odkryciach geograficznych pieczołowicie ukrywano i pilnowano aby nie dostała się w niepowołane ręce. W dzisiejszych czasach również potwierdza się fakt, że ten kto kontroluje morskie szlaki handlowe, ten de facto kontroluje handel na całym świecie. Dobrze wiedzieli o tym fakcie również antyczni żeglarze i kartografowie, dlatego wszelakie odkrycia w tej dziedzinie były skrzętnie ukrywane.

Podczas lektury przyjdzie nam przeczytać między innymi o zamorskich wyprawach cywilizacji starożytnego Egiptu oraz poznamy kilka faktów potwierdzających tezę, że na długo przed dotarciem Kolumba Ameryka była odwiedzana, najeżdżana i plądrowana. Jarosław Molenda z uporem i dociekliwością uświadamia, że po mimo zatarcia wielu śladów przez Europejczyków, przyrodę oraz czas nadal można znaleźć tam liczne dowody i znaleziska. Książka ta uświadamia czytelnikom, że nasza historia ma jeszcze wiele niezapisanych kart. Kart, które dzięki badaniom antropologów i archeologów będziemy mogli nieco lepiej poznać.

Pozycja z pod pióra Jarosława Molendy została napisana lekkim i barwnym językiem, dzięki czemu czyta się bardzo szybko. Opisy szalonych wypraw, opowieści żeglarskie czy liczne teorie zostały przedstawione w sposób ciekawy i przekonujący. Dodatkowym atutem są również kolorowe i dopracowane fotografie, pozwalające w lepszym stopniu poczuć opisywany temat. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książki autora, gdyż ta żywo mnie zaciekawiła. "Zakazana historia odkrycia Ameryki" jest to książka, która zabiera nas w daleką i brawurową podróż pozwalającą poznać liczne zagadki historii.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
4 komentarze
Wiktor Zwycięzca pisze...

Bardzo fajna pozycja.

Zakrecona pisze...

Chyba się na nią połaszczę :)

Sylwia W. pisze...

Jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

Leluch Poleluch pisze...

Może być interesująca okładka bardzo mi się spodobała.